Paris Anlaşması Haberleri

Paris Anlaşması haber, Paris Anlaşması son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Paris Anlaşması - 17.06.2021
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı
İklim değişikliğini önleme tedbirleri uygulanırken büyük bir ekonomik kalkınma dalgasının yaşanacağını ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti: "Büyük yatırımlar ve finansman, döngüsel ekonomiye geçmiş, karbon nötr olma planı bulunan, ormanlar ve denizlerden sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek faydalanan ülkelere akacak. Önümüzdeki dönemin unicorn şirketlerini; temiz enerji, geri kazanım doğa dostu ham madde teknolojileri alanlarında göreceğiz. 15-20 yıllık bir dönemde orman, deniz ve doğada kirliliğe neden olan ülkelerin küresel ekonomik zincirden dışlanacakları açıktır." Kaslowski, Türkiye'nin kasım ayında düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı (COP 26) öncesi Paris Anlaşması'nı onaylaması ve 2050 hedefiyle karbon nötr yol haritasını hazırlamasının anlamlı bir adım olacağına işaret ederek, Türkiye'nin ulusal katkı beyanının bu yol haritasını temel almasının önemli olduğunu vurguladı.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
Yazıcıoğlu, Paris Anlaşması'nda alınan kararları ve hedefleri izlemek için BM İstatistik Bölümü tarafından hazırlanan küresel iklim değişikliği gösterge seti ve buna bağlı çalışmaların takip edildiğini kaydetti.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
COP26 Başkanı Alok Sharma, Türkiye'yi ziyaret edecek
Sharma'nın Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde COP26'nın öncelikleri ve Paris Anlaşması ile küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefinin ele alınacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye, temiz enerji, enerji verimliliği, sıfır atık ve ağaçlandırma çalışmalarında çok önemli bir yol kat etti.
Paris Anlaşması - 16.06.2021
İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Bozoğlu'ndan iklim krizinin artarak devam edeceği uyarısı Açıklaması
Aşırı yağışları, "yağmur hasadı" gibi yer altında depolayacak sistemlerin oluşturulması ve yatırımların bu konuya yönlendirilmesi gerektiğine işaret eden Bozoğlu, tüm bu teknolojilerin desteklenmesinde kullanılacak maliyetler için Paris Anlaşması'ndaki yeşil iklim fonundan Türkiye'ye de pay ayrılması gerektiğini belirtti.
Paris Anlaşması - 11.06.2021
İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği, İklim Finansmanı Hızlandırma programını Türkiye'de başlatıyor
Açıklamada, "Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşmak ve küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak istiyorsak hızlı hareket etmeliyiz.
Paris Anlaşması - 10.06.2021
Dünyadaki güneş ve rüzgar potansiyeli, küresel enerji ihtiyacının 50 katını karşılayabiliyor
Sydney Teknoloji Üniversitesi Sürdürülebilir Gelecekler Enstitüsü ve Fosil Yakıt Yayılımının Önlenmesi Anlaşması İnisiyatifi ortaklığında hazırlanan "Fosil Yakıttan Çıkış Stratejisi" raporu, bugünden itibaren yeni fosil yakıt projesi yapılmasa bile mevcut projelerden kaynaklanan karbon emisyonlarının Paris Anlaşması'nın hedeflerine ulaşma rotasında kalmak için hala yüksek olduğunu ortaya koydu.
Paris Anlaşması - 08.06.2021
Son dakika! TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
TÜSİAD Yeni İklim Rejimi Raporu 2020 kapsamında değerlendirmelerde bulunan Özkadı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) Türkiye için bir risk olduğu kadar, sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen bir dönüşümün aracı olarak yepyeni bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Unsurları kararlılıkla saptanmış bir stratejik dönüşüm çerçevesinde, emisyon azaltımını, elde edilen fonların şirketlerin yeşil dönüşümü amacıyla kullanılmasını, yenilenebilir enerji ile enerji verimliliğini merkeze alan alternatif bir Yeşil Ekonomik Dönüşüm senaryosu sayesinde gerek milli gelirde, gerekse sera gazı emisyonlarında anlamlı iyileştirmelerin sağlanabileceği öngörülmektedir. Böyle bir modelde, 2030 itibarıyla ton başına 50 avro vergi uygulanacak senaryo ile kıyaslandığında GSYİH'nin yüzde 6,6 daha yüksek olacağı hesaplanmıştır. AYM altında 50 avro vergi uygulanmasının ülkemize olası maliyeti 1,8 milyar avrodur." "İklim değişikliği Kovid-19'dan daha sert gelecek." ifadesini kullanan Özkadı, "Paris Anlaşması ile ulaşılan geniş çaplı mutabakatın devletlerin ve kurumların etkili bir politika oluşturmasında ve uygulamasında önemli bir fırsat yarattığına inanıyoruz.
Paris Anlaşması - 03.06.2021
"Avrupa Yeşil Mutabakatı-İklim Nötr Hedefi için İş Dünyası Çabaları" webinarı
"Türkiye için iklimi dikkate alan yaklaşım bir tercih değil, bir gereklilik" Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski, TÜSİAD olarak, her vesileyle iklim değişikliğinden en fazla etkilenen coğrafyalardan birinde olan Türkiye için iklimi dikkate alan yaklaşımın bir tercih değil, bir gereklilik olduğunu vurguladıklarını belirterek, şunları kaydetti: "2017 yılında Paris Anlaşması'nı stratejik bir öncelik olarak belirlediğimiz iklim tutum belgemizi, küresel ve ulusal gelişmeleri dikkate alarak güncelliyoruz.
Paris Anlaşması - 03.06.2021
Son dakika! Arçelik, 2050'ye kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon hedefliyor
Çığ gibi büyüyen iklim krizinin ancak ortak hareketle çözülebileceğinin salgın döneminde bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Bulgurlu, şunları söyledi: "Salgın döneminde de sürdürülebilirlik hedeflerimizden sapmadan emin adımlarla ilerleyerek çıtayı daha da yükseğe taşıyoruz. 2050 yılına kadar tüm operasyonlarımızda net sıfır emisyon hedefliyoruz. 2030 sera gazı emisyon azaltım hedeflerimiz, Paris Anlaşması'nın 2 santigrat derecenin altında hedefi doğrultusunda Bilim Temelli Hedefler Girişimi tarafından onaylandı.
Paris Anlaşması - 01.06.2021
TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu toplandı
Doğal Hayatı Koruma Vakfı İklim ve Enerji Programı Kıdemli Uzmanı Tanyeli Behiç Sabuncu, Türkiye'nin Paris Anlaşması'na taraf olması gerektiğini ifade ederek, 2050'de karbon nötr olma vizyonunun benimsenmesi, emisyon azaltım hedefinin güncellemesi, kömürden çıkış planı oluşturulması önerisinde bulundu.
Paris Anlaşması - 30.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2017- ABD Başkanı Trump, ülkesini, iklim değişikliğiyle küresel mücadeleyi hedefleyen ve 190'ı aşkın ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması'ndan çekme kararı aldığını açıkladı.
Paris Anlaşması - 27.05.2021
Son dakika haber... Dünyanın küresel sıcaklık artışı sınırına ulaşma riski artıyor
Paris Anlaşması olarak anılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, küresel ortalama sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar sanayi öncesi döneme kıyasla en fazla 2 santigrat derece fazla tutmayı, ideal olarak da 1,5 derecede sınırlamayı amaçlıyor.
Paris Anlaşması - 27.05.2021
Son dakika haberleri! Petrol devlerinin sıfır emisyon planları küresel sıcaklık artışını sınırlandırma hedefinden "çok uzakta"
Buna rağmen, hiçbir şirket yatırımcılarına tamamen Paris Anlaşması hedefleriyle uyumlu bir stratejiye sahip oldukları görünümünü vermiyor.
Paris Anlaşması - 26.05.2021
Enerji ekseninde AB Yeşil Mutabakatı ele alındı
Tek, enerji dönüşümü çerçevesinde uluslararası kalkınma ve finans kuruluşlarının bundan sonra her şeyden bağımsız olarak, kendi iç politika ve prosedürleri açısından fosil yakıtlara, doğal gaz da dahil olmak üzere, izin vermeyeceklerini ve desteklenecek projelerde Paris Anlaşması koşullarına uyumun mutlaka kontrol edileceği hususunu dile getirdiklerini belirterek, "Bu çerçevede, bundan sonra yatırımlarımızın finansmanı açısından iklim değişikliğine uyum önümüze çıkacak gibi gözüküyor.
Paris Anlaşması - 25.05.2021
Karbon fiyatlandırmasından 2020'de 53 milyar dolarlık gelir sağlandı
Dünya Bankası, karbon fiyatlandırmasıyla geçen yıl 53 milyar dolarlık gelir sağlandığını ancak kaydedilen ilerlemeye rağmen karbon fiyatlandırma çabalarının Paris Anlaşması hedeflerini karşılamadığını bildirdi.
Paris Anlaşması - 21.05.2021
Amazon, KOBİ'leri salgın döneminde e-ihracatla destekliyor
Amazon Türkiye Kurumsal Strateji ve Politika Genel Müdürü Yerlikaya, kongre kapsamında gerçekleştirilen "Pandemi ve Paris Anlaşması Işığı Altında Sanayide Sürdürebilirlik, E-Ticaret ve Yeni Pazarlar" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, işletmelerin küresel pazarlara nasıl ulaşabileceklerine ve Amazon.
Paris Anlaşması - 15.05.2021
İklim değişikliği ile mücadelede her yıl 4,4 trilyon dolar temiz enerji yatırımı gerekiyor
Bu kapsamda, Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı 1,5 ila 2 dereceyle sınırlandırma hedefi kapsamında her yıl yaklaşık 2 milyar ton emisyon azaltımına ihtiyaç duyuluyor.
Paris Anlaşması - 10.05.2021
İngiltere İklim Özel Elçisi Bridge, Paris Anlaşması'nın Türkiye'ye ek mali yük getirmeyeceğini bildirdi Açıklaması
İngiltere İklim Özel Elçisi Nick Bridge, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelenin çeşitli alanlarında bir dünya lideri olduğunu belirterek, "Paris Anlaşması'nı onaylamak Türkiye'ye yeni ek mali yük getirmeyecek ya da Türkiye'yi bağlayıcı bir emisyon azaltımında bulunmaya ve yerel...
Paris Anlaşması - 05.05.2021
Paris Anlaşması taahhütleri küresel ısınma tahminlerini iyileştirdi
Ülkelerin Paris Anlaşması kapsamında geçen yıl eylül ayından bu yana verdiği taahhütlere ABD'nin de katılmasıyla küresel ısınma tahminleri 0,2 derece azaldı.
Paris Anlaşması - 05.05.2021
Sabancı Vakfı, F20'ye Türkiye'den üye olan ilk ve tek vakıf oldu
Verilen bilgiye göre, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konularında sivil toplum, özel sektör, düşünce kuruluşları ve politikacılar arasındaki iş birliklerine aracılık etmeyi amaçlayan F20 Platformu, aynı zamanda 2030 gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris Anlaşması'nın uygulanması konusunda da çalışmalar yürütüyor.
Paris Anlaşması - 27.04.2021
TÜRKONFED 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi
Kaslowski, iklim değişikliği ile mücadelenin salgının zorlu şartlarına rağmen gündemin üst sıralarına yerleştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Kasım ayında yapılacak COP 26 toplantısı küresel ölçekte iklim değişikliği ile mücadele kararlılığının geldiği seviyeyi ve gücü ortaya koyacak. Bu sürece giderken ABD'nin Paris Anlaşması'na geri döndüğünü ve bu konuda hükümetler düzeyinde diyalogları artırarak öncü rol oynamaya başladığını görüyoruz.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
IMF Başkanı Georgieva'dan G20'ye "karbon fiyat tabanı belirlemeleri" çağrısı
Georgieva, karbon fiyatlamasının ivme kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu: "Artık birçok işletme, modellerinde gölge karbon fiyatı kullanıyor. 60'tan fazla fiyatlandırma planı uygulandı. Ancak ortalama küresel fiyat şu anda ton başına 2 dolar ve Paris Anlaşması'nın hedefleri doğrultusunda emisyonları azaltmak için 2030 yılına kadar ton başına 75 dolara çıkması gerekiyor.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
İklim Zirvesi'nde liderler "karbon nötr" olma hedefini vurguladı
Yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım Avustralya Başbakanı Scott Morrison da zirvedeki konuşmasında, ülkesinin halihazırda Paris Anlaşması'ndaki taahhütlerini yerine getirme yolunda olduğunu ve Glasgow'da yapılacak yeni iklim toplantısına kadar uzun vadeli emisyon azaltma hedeflerini güncelleyeceklerini ifade etti.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
Fransa Büyükelçiliği'nden çevre konulu proje çağrısı
Fransa, farklı düzlemlerde özellikle kaliteli suya erişimi iyileştirmek, hava, su ve toprak kirliliğini azaltmak, su ve sanitasyon hizmetleri, kimyasalların ve tehlikeli atıkların yönetimi ile plastik ve mikroplastik kirliliğinin azaltılması için uluslararası bir çerçeve benimsenmesi konusunda kararlıdır. İnsan yaşamı üzerindeki etkileri halihazırda görülebilen ve yakın gelecekte daha da belirgin olacak olan iklim değişikliğinin antropojenik kökeni konusunda bilimsel fikir birliği açıktır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, 2015 yılında COP21'de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında uygulanan Paris İklim Anlaşması büyük bir çoğunlukla ülkeler tarafından kabul edildi. Halen yürürlükte olan Paris Anlaşması tam olarak uygulanmalıdır.
Paris Anlaşması - 22.04.2021
ABD'nin ev sahipliğinde 40 ülke liderinin katılacağı 'İklim Zirvesi' bugün başlayacak
ABD Başkanı Joe Biden, 26 Mart'ta 40 ülke lideri ve Avrupa Birliği'ni (AB) İklim Zirvesi'ne davet etmişti. Biden'ın daveti üzerine söz konusu ülkeler ve AB'nin katılımı ile ABD'nin ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek İklim Zirvesi bugün başlıyor. Toplamda 2 gün sürmesi planlanan zirvede, iklim değişikliğinin dünya genelinde geçim kaynakları ve yaşam üzerindeki yıkıcı etkisine karşı alınacak önlemler ve bunların ekonomik faydaları liderler arasında tartışılacak. Zirvede ele alınacak konular arasında önümüzdeki 10 yıl içinde karbon emisyonunun azaltılması, iklim değişikliğine yönelik alınan önlemlerin ekonomik faydaları ve küresel iklim değişikliği konusunda çalışan devlet dışı aktörlerin tanıtılması yer alıyor. Zirve sırasında ABD'nin tekrar katıldığı Paris Anlaşması uyarınca belirlediği 2030 hedeflerinin de açıklanacağı belirtildi.
Paris Anlaşması - 21.04.2021
Küresel enerji dönüşümü yatırımları 500 milyar doları aştı
Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için enerji dönüşümünün ivme kazanması gerektiği belirtilen rapora göre, 2011 yılında yıllık 300 milyar dolar olan enerji dönüşümü yatırımları geçen yıl küresel ölçekte 501 milyar doları aştı.
Paris Anlaşması - 21.04.2021
Birleşik Krallık emisyonları 2035'e kadar yüzde 78 azaltacak
Birleşik Krallık hükümetinin açıklamasına göre, altıncı Karbon Bütçesi kapsamında, 2033'ten 2037'ye 5 yıllık bir dönemde  salınan sera gazı hacmi sınırlanacak ve Paris Anlaşması'nda belirlendiği gibi küresel ısınmayı, 1.
Paris Anlaşması - 16.04.2021
Brezilya 2030'a kadar yasa dışı ormansızlaşmayı bitirme sözünü yineledi
Brezilya'da yayın yapan Radio Gaucha'ya konuşan Mourao, Paris Anlaşması'nda da yer aldığı üzere Brezilya'nın 2030 yılına kadar yasa dışı ormansızlaşmanın önüne geçme vaadini yineledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Paris Anlaşması Haberleri | Paris Anlaşması Haber - Haberler - Sayfa 2 - Paris Anlaşması haberleri, son dakika paris anlaşması haber ve gelişmeleri burada. Son dakika haberi! Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu'nda soruları
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.9.2021 06:14:20. #1.15#

title