Parazitoloji Derneği Başkanı: "Sağlık Bakanlığı insan sağlığına duyarsız"

Parazitoloji Derneği Başkanı: "Sağlık Bakanlığı insan sağlığına duyarsız"

Türk Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Öncel, kongreye bir mesaj dahi göndermeyen Sağlık Bakanlığı'nın sağlık konusuna duyarsız kaldığını söyledi.

Parazitoloji Derneği Başkanı:

Türk Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Öncel, kongreye bir mesaj dahi göndermeyen Sağlık Bakanlığı'nın sağlık konusuna duyarsız kaldığını söyledi.

Erciyes Üniversitesi'nde düzenlenen 15. Ulusal Parazitoloji Kongresi 250'ye yakın bilim adamının katılımıyla başladı. 2 Panel 11 konferans, 5 yuvarlak masa 70 sözlü bildirinin yapılacağı kongrenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Parazitoloji Derneği ve ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Öncel, kongreye ilgi göstermeyen Sağlık Bakanlığı'nı eleştirdi. Kongrenin amacının Türkiye'deki parazit hastalıklarını çözüm yolları aramak olduğunu belirten Öncel, böyle bir toplantıya Sağlık Bakanlığı'ndan hiçbir yetkilinin katılmamasından yakındı.

Kongre açılışına TBMM Başkanı, Başbakan ve bazı devlet protokolünden yazılı mesajlar geldiğini aktaran Öncel, Sağlık Bakanlığı'nın bir mesaj dahi göndermeyerek konuya ne kadar duyarlı olduğunu gösterdiğini anlattı. Öncel, şöyle devam etti: "Türkiye'de parazit hastalıklarıyla mücadele edilmesi gerekiyor. Bu parazitlerin Türkiye'den eredite edilmesi gerekiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı konuya ilgisiz. Örneğin burada ulusal bir kongre düzenliyoruz: Meclis Başkanı, Başbakan mesaj gönderiyor. Ancak Sağlık Bakanı'ndan veya alt birimlerinden hiçbir mesaj yok. Telgraf bari gönderin yahu. Sağlık Bakanlığı sağlık konusuna çok duyarsız. Bilim adamları öneriler getirir, çözüm yolları sunar. Biz bilim adamları olarak bazı projeler üretiyoruz, araştırmalar yapıyoruz. Ancak uygulamaya koyacak bir bürokrat yok. Bakanlık ilgisiz. Böyle davranılırsa Türkiye'de sağlık sorunlarının önüne geçilemez tabiki. Ben sağlık bakanlığında yıllardır danışmanım. Ancak sağlık bakanları değiştiğinde hep Ankara'ya giderim. Her defasında sorarım ne olur bir şeyler danışın. Bizim sunduğumuz projelere destek verin. Biz sizden menfaatimiz için para istemiyoruz. Sadece projelerin insan sağlığı için uygulanmasını istiyoruz. YA da diyorum beni danışmanlıktan azledin. Çünkü danışılmayan bir danışmanın görevde durması yanlış. Bugüne kadar ne danışıldı ne de azledildim. Hala devam ediyoruz."

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde başlayan kongrede Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asuman Gölgeli'nin konuşmasının ardından 23 Kasım'a kadar Ürgüp Mustafa Otel'de devam edecek.

Kaynak: CHA