Paravan Şirket Kurarak Devleti Milyonlarca YTL Zarara Uğratan Şebeke Çökertildi

Paravan Şirket Kurarak Devleti Milyonlarca YTL Zarara Uğratan Şebeke Çökertildi

Gaziantep Başta Olmak Üzere Toplam 7 İlde Paravan Şirket Kurarak Devleti Milyonlarca YTL Dolandıran Bir Şebeke, 'Sanal 04' Kodlu Operasyonla Çökertildi. Operasyon Kapsamında Yaklaşık 40 Kişinin Gözaltına Alındığı Öğrenildi.

Paravan Şirket Kurarak Devleti Milyonlarca YTL Zarara Uğratan Şebeke Çökertildi

Gaziantep başta olmak üzere toplam 7 ilde paravan şirket kurarak devleti milyonlarca YTL dolandıran bir şebeke, 'Sanal 04' kodlu operasyonla çökertildi. Operasyon kapsamında yaklaşık 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gaziantep İl Jandarma ekipleri; Gaziantep, İstanbul, Şırnak Hatay, Muğla, Kahramanmaraş ve Mersin'de paravan şirketler aracılığıyla hayali ihracat yaparak devleti milyonlarca YTL zarara uğratan bir şebekeyi ihbar üzerine takibe aldı. Aralarında iş adamları, gümrük ve vergi dairesi görevlileri, yeminli mali müşavirlerin bulunduğu ve sahte fatura düzenlenmesine aracı olan şebeke 8 ay süresince sıkı bir takibe alındı. Şebekenin çökertilmesi için düğmeye basan jandarma, 7 ayrı ilde eş zamanlı olarak 'Sanal 04' kodu ile operasyon başlattı. Operasyon kapsamında şuana kadar bir vergi dairesi müdürü, yeminli mali müşavirler ile birlikte yaklaşık 40 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Şebekenin bugüne kadar gümrük kapılarında hurda ve kalitesiz eksik mallara hayali faturalar düzenleyerek ihracat yaptığı, bu ihracat işlemlerinin de yeminli mali müşavirler aracılığı ile yapılarak devletin milyonlarca YTL zarara uğratıldığı iddia edildi.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma sürdürülüyor.

(HD-OK-Y)