Papandreu: "Yunanistan'ın Günah Keçisi Olmasına İzin Vermeyeceğiz"

Papandreu: "Yunanistan'ın Günah Keçisi Olmasına İzin Vermeyeceğiz"

"Yunanistan'ın, Avrupa'nın kurumsal, siyasi populizm ve diğer sorunlarına günah keçisi olmasına izin vermeyeceğini" söyledi.

Papandreu:

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu,

"Yunanistan'ın, Avrupa'nın kurumsal, siyasi populizm ve diğer sorunlarına günah keçisi olmasına izin vermeyeceğini" söyledi.

Papandreu, Selanik Uluslararası Ticari Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu mali krize değinerek, tüm vatandaşları ve siyasi partileri bu konuda ortak mücadeleye çağırdı.

Papandreu, hükümetin ülkenin yönetimiyle ilgili köklü değişiklikler yaptığını, bunun da bazı zorlukları beraberinde getirdiğini belirtti ve şöyle dedi:

"Ülkenin iflastan kaçınarak, avroda kalması için mücadele etmeye karar verdik. Bunu, sadece bizim için değil, Avrupa'nın da geleceği için yaptık. Gerçeği inkar ederek bir şey olmaz. Ülkemize kredi sağlanması sorununu çözmeden hiçbir şey olmazdı. Çabalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Ülkenin ayakta kalması için gereken her şeyi yapacağız. Yunanistan'ın Avrupa'daki kurumsal, siyasi populizm ve diğer sorunların günah keçisi olmasına izin vermeyeceğiz. "

Yunanistan'ın, mali krizden çıkmasında birçok olanakları bulunduğunu, bunlardan birinin de doğal kaynaklar olduğunu belirten Papandreu, bu çerçevede ülkesinin İyon Denizi'nde ve Girit Adası'nın güneyinde hidrokarbon araştırmaları başlatma kararı aldığını, ilgili kararın kısa zamanda imzalanacağını açıkladı.

Hükümetin bu konudaki çabalarını özveriyle sonuna kadar sürdürmek kararlı olduğunu belirterek ortak mücadele çağrısında bulunan Papandreu, "Serbest meslek sahipleri vergilerini versin. Çiftçiler ülkenin tarımsal avantajlarına önem vererek, dış piyasalara yönelsin. Tüm siyasi partilerden, tarihten ders alarak bu mücadelede sorumlu bir tavır içinde olmalarını istiyorum. Herkes bir adım atarsa ülke daha çok adım atacak. Ufak çıkarları ve anlaşmazlıkları kenara bırakıp ortak mücadele edelim. Bu çağrıyı ben yapmıyorum, vatan yapıyor" diye konuştu.

-Göstericiler polisle çatıştı-

Bu arada, Papandreu'nun konuşma yaptığı konferans salonunun önünde toplanarak hükümetin ekonomi politikasını protesto eden çok sayıda göstericinin, salonun çevresindeki polis barikatını kırarak içeri girmek istemesi üzerine polis müdahale etti.

Salona giren takım elbiseli herkesi yumurta ve taş yağmuruna tutan kar maskeli göstericiler, bölgedeki çevik kuvvet ekiplerine de taş, sopa ve molotofkokteyllerle saldırdı.

Polisin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda 100'e yakın kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Öte yandan, hükümetin mali krizle mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu reformları protesto amacıyla aralarında çeşitli işçi sendikaları üyesi grupların yanı sıra, "Bıkkın ve öfkeliler", öğrenciler ve öğretim üyelerinin de bulunduğu çok sayıda gösterici kentin 10 farklı yerinde protesto gösterileri düzenlendi.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde kent meydanındaki yollar trafiğe kapandı. - ATİNA