Papadopulos Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile Görüşecek

Papadopulos Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile Görüşecek

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, Çantasında Petrol ve Kıbrıs Sorunu Konularıyla Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile Görüşmek Üzere 20 Şubat Salı Günü Atina'ya Gidecek.

Papadopulos Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile Görüşecek

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, çantasında petrol ve Kıbrıs sorunu konularıyla Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile görüşmek üzere 20 Şubat Salı günü Atina'ya gidecek.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Fileleftheros'un internet sayfasında yer alan "Karamanlis ile Çarşamba Günü Görüşme - Başkan'ın Bavulunda Petrol ve Kıbrıs Sorunu ile Atina'ya" başlıklı habere göre, Atina'da gerçekleşecek Papadopulos-Karamanlis görüşmesi, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları konusu üzerinde odaklanacak. Haberde, bu konunun ve Türkiye'nin de petrol arama kararı almasının, 'gri bölgeleri' ve kıta sahanlığı konusunu yeniden gündeme getirdiği de kaydedildi.

Fileleftheros'a göre, Ta Nea isimli Yunan gazetesi Atina'daki diplomatik kaynaklara dayanarak, Kıbrıs'a yönelik savaş tehdidinin Ankara'ya bedeli olmadığını, çünkü şu veya bu şekilde, aslında var olmayan çözüm bulunması prosedürünü küçümsediğini, bunun da seçmenlerin ortak hissiyatını tatmin ettiğini yazdı. Türkiye'nin, Ege'de, Gökçeada açıklarında kendi petrol aramaları yapacağı açıklamasının da tesadüf olmadığını yazan gazete, Atina'daki diplomatik kaynakların, 'gri bölgeler' konusunun yeniden gündeme gelmesinin ve bunun aracılığıyla Ege ile kıta sahanlığı konusuyla ilgili ikili müzakereler için baskı yapılmasının zaman meselesi olduğuna inanıyor. Bu konunun özellikle kompleks olduğunu belirten gazete, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Türkiye'nin seçim döneminde olduğunu veya çok yakında seçim dönemine gireceğini kaydetti. Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un, Yunanistan devlet ve siyaset unsurlarıyla görüşmelerde bulunmak üzere 20 Şubat 2007 tarihinde Atina'ya gideceğini hatırlattığı haberinde, Papadopulos'un ziyaret programına şu şekilde yer verdi:

"Papaodpulos 21 Şubat'ta saat 12.00'de Yunanistan Başbakanlığı'nda Başbakan Kostas Karamanlis ile bir araya gelecek, sonrasında basına açıklamalarda bulunulacak. Aynı gün saat 16.30'da anamuhalefet PASOK Başkanı Yorgos Papandreu, 17.15'te Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Aleka Papariga ve 17.45'te de Sol İttifak Başkanı Alekos Alavanos ile görüşecek. 22 Şubat'ta saat 11.00'de Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya gelecek olan Papadopulos'un, Larnaka Havaalanı'na gitmek üzere saat 12.15'te Atina'dan ayrılması bekleniyor."

(MG-EA-EA-RO-D)

Kaynak: İHA