Papadopulos'tan Mektup Yok

Papadopulos'tan Mektup Yok

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kendilerine Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'tan Bir Mektup Ulaşmadığını Açıkladı.

Papadopulos'tan Mektup Yok

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, kendilerine Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'tan bir mektup ulaşmadığını açıkladı.

Sözcü Erçakıca, haftalık basın brifinginde bir gazetecinin, Fileleftheros Gazetesi'nin bugünkü sayısında yayımlanan Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un 8 Temmuz süreciyle ilgili Türk tarafının tezlerini netleştirmesini isteyen bir mektubu Diplomatik Büro Şefi Tasos Conis aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev'e ilettiği yönündeki haberle ilgili sorusunu yanıtladı. Mektuptan bu haberle haberdar olduklarını, Müsteşar Raşit Pertev'e de sorduğunu ancak Cumhurbaşkanlığı'na böyle bir mektup ulaşmadığını kaydeden Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafını 8 Temmuz süreciyle ilgili sık sık 'imaj yaratmaya çalışmakla' suçladığını, oysa bu olayın Rumlar'ın çözüm ararmış gibi görünme imajına güzel bir örnek oluşturduğunu ifade etti. Erçakıca ayrıca, "Samimiyetleri konusunda kuşku duyuyoruz" dedi.

Gambari sürecinin Mart ayı sonuna kadar kapsamlı çözüm görüşmelerinin başlamasını öngördüğünü hatırlatan Hasan Erçakıca, değerlendirmelerin BM'yle de yapılması gerektiğini söyledi. Kıbrıs Türk tarafının kapsamlı çözüm müzakerelerine hazır olduğunu vurgulayan Erçakıca, "Her konudaki görüşlerimiz de nettir. BM Çözüm Planı'na evet dememiz tutumumuzu net gösteriyor" diye konuştu.

(MG-CY-CY-OK-D)

Kaynak: İHA