Papadopulos, Mısır Petrol Bakanı ile Görüştü

Papadopulos, Mısır Petrol Bakanı ile Görüştü

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos, Güney Kıbrıs'ın Açtığı Akdeniz'de Petrol ve Doğalgaz Arama İhalesi Törenine Katılmak Üzere Güney Kıbrıs'ta Bulunan Mısır Petrol Bakanı Amin Sami Samir Fehmi ile Görüştü.

Papadopulos, Mısır Petrol Bakanı ile Görüştü

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Güney Kıbrıs'ın açtığı Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama ihalesi törenine katılmak üzere Güney Kıbrıs'ta bulunan Mısır Petrol Bakanı Amin Sami Samir Fehmi ile görüştü.

Fehmi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın, kısa sürede petrol ve gaz işletmeleri faaliyetlerine sahip olacağını söyledi.

Fehmi, Papadopulos ile ikili ilişkileri ve özellikle petrol ve gaz sektöründeki ilişkileri ele aldıklarını bildirdi.

Mısırlı Bakan, ''Bu (Güney) 'Kıbrıs' için tarihsel bir gündür. Kısa sürede petrol ve gaz işletme faaliyetlerine sahip olacağınızı düşünüyorum. Araştırmalar anlaşmalarla başlayınca herşey çok hızlıca ilerliyor'' dedi.

Kıbrıs'ın jeolojik haritasının çok iyi gözüktüğünü kaydeden Fehmi, ''Çok yakın gelecekte iyi haberler alacaksız'' dedi.

Mısır hükümetinin, Güney Kıbrıs ile hidrokarbon araştırmaları işbirliğini kesmesiyle ilgili Türkiye'nin baskısı altında olup olmadığının sorulması üzerine Fehmi, ülkesinin uluslararası hukuka ve ayrıca dostlarına ve yükümlüklülerine saygı gösterdiğini söyledi.

Kaynak: AA