Papadopulos, BM Genel Sekreteri Moon'a Sınır Kapıları ile İlgili Yeni Öneri Sunmuş

Papadopulos, BM Genel Sekreteri Moon'a Sınır Kapıları ile İlgili Yeni Öneri Sunmuş

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'un, Yakın Zamanlarda New York'a Gerçekleştirdiği Ziyaretinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a, Lokmacı Barikatı ve Pirgo-yeşilırmak Arasındaki Geçiş Noktasının Açılmasıyla İlgili 'Yeniden İncelenmiş, Yeni Bir Öneri' Sunduğu Açıklandı.

Papadopulos, BM Genel Sekreteri Moon'a Sınır Kapıları ile İlgili Yeni Öneri Sunmuş

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'un, yakın zamanlarda New York'a gerçekleştirdiği ziyaretinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a, Lokmacı Barikatı ve Pirgo-Yeşilırmak arasındaki geçiş noktasının açılmasıyla ilgili 'yeniden incelenmiş, yeni bir öneri' sunduğu açıklandı.

Rum radyosunun haberine göre, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Vasilis Palmas, Rum liderin önerisinin 4 ana maddeden oluştuğunu söyledi. Habere göre Papadopulos, önerisinin Lokmacı Barikatı'yla ilgili olan 1. maddesinde, Ledra Caddesi'ndeki geçiş noktasının, iki tarafın da BM Barış Gücü'ne (UNFICYP) herhangi bir şart ya da önkoşul koymaksızın açılmasını talep etti. Papadopulos 2. maddede ise, ara bölgenin sınırlarını belirleyecek olan, Türk Kuvvetleri ile RMMO'nun ateşkes

hatlarının tam olarak belirlenmesiyle ilgili askıda olan anlaşma konusunda, iki askeri tarafın da UNFICYP'in, Güvenlik Konseyi'nden aldığı direktifi ara bölgede tamamıyla kullanacağı konusunda hemfikir olmaları gerektiği üzerinde durdu. 3. maddenin, geçiş noktasının, gerekli düzenlemeler tamamlanır tamamlanmaz açılmasını öngördüğü ifade edilirken, son maddede ise Pirgo ile Yeşilırmak arasındaki geçiş noktasının, en kısa zamanda ve her halükarda 2007 sonuna kadar açılmasının talep edildiği belirtildi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA