Papadopoulos: "KKTC Tüzüğü Konusunda Temas Halindeyiz"

Papadopoulos: "KKTC Tüzüğü Konusunda Temas Halindeyiz"

Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Tassos Papadopoulos, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya'yla, KKTC Tüzüğü Konusunda Temas Halinde Olduklarını Söyledi.

Papadopoulos:

Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Tassos Papadopoulos, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya'yla, KKTC tüzüğü konusunda temas halinde olduklarını söyledi.

Papadopoulos, Rum Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'nin KKTC'deki hava ve deniz limanlarının açılmasıyla ilgili önerisini desteklediği yönündeki haberleri değerlendirerek, Alman Başkanlığı'nın danışmalar tamamlanana kadar doğrudan ticaret tüzüğüyle ilgili tutumunu ortaya koymak istemediğini ifade etti.

Komisyon'un 5 Temmuz 2004'te yaptığı önerileri değiştirmemiş olduğunu belirten Papadopoulos, böylelikle 27 üye devletin oybirliği kararı olmadan yeni öneri sunulmasının söz konusu olmadığını savundu.

Hükümetlerinin, AB Başkanlığı ile sürekli bir temas içerisinde olduğunu da ifade eden Rum Lider, "Bu Almanya'nın ricasıydı ve pratik olarak yapılması gereken doğru bir şeydi. Eğer Almanya inisiyatifinin başarı şansı varsa, bu konular, danışmalar bitene kadar kamuoyunda konuşulmamalıdır" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA