Papa'nın Açıklamalarına Tepkiler İtalyan Basınında

Papa'nın Açıklamalarına Tepkiler İtalyan Basınında

Milano- (Dha)- İtalyan Basını Katolik Dünyasının Ruhani Lideri Papa 16'ncı Benediktus'un Hz. Muhammed ve İslam Hakkındaki Olumsuz Açıklamaları Sonrası Müslüman Dünyasından Yükselen Seslere Geniş Yer Verdi.

Papa'nın Açıklamalarına Tepkiler İtalyan Basınında


MİLANO- (DHA)- İtalyan basını Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16`ncı Benediktus`un Hz. Muhammed ve İslam hakkındaki olumsuz açıklamaları sonrası Müslüman dünyasından yükselen seslere geniş yer verdi.

İtalyan gazetelerinde başta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu olmak üzere Müslüman liderlerin Papa`dan özür beklentilerinin ön plana çıkarılması dikkat çekti. Ülkenin en prestijli gazetesi Corriere della Sera`da, ¨Müslümanlar Papa`nın karşısında; `Bizi incitti, özür dilesin¨ başlığı altında yer alan haberde, Papa`nın sözlerinin Müslümanlarca `düşmanca` ve `provokatif` olarak değerlendirildiği, Vatikan`ın ise durumu `kutsal savaşı eleştirmek` olarak açıkladığı dile getirildi.

La Repubblica Gazetesi`nde ise ¨İslam; Papa özür dilesin¨ başlığıyla verilen haberde, Papa`nın sözlerinin Müslümanları isyan ettirdiği belirtilirken, bazı çevrecelerce, Papa`nın 3 ay sonra Türkiye`ye yapacağı ziyareti ertelemesi gerektiğine dair yorumlar yapıldığı belirtilerek, ¨Papa`nın Türkiye ziyareti risk altında¨ denildi.

La Stampa gazetesinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu`nun Papa`nın sözlerini ¨düşmanca ve kışkırtıcı` olarak yorumladığı belirtilen haberde, ¨İslam Papa`dan özür bekliyor¨ başlığı kullanıldı. Ayrıca televizyon ve radyolarda değerlendirmelerde bulunan siyasi yorumcuların çoğunun, Mehmet Ali Ağca`nın Papa suikastini hatırlatarak, bu atmosferde Türkiye`ye yapılacak bir seyahatin ölüme davetiye çıkarmak olacağı iddiasında birleşmesi dikkat çekti. İtalya`daki Müslüman cemaati liderleri ve akademisyenler de çeşitli açıklamada bulunarak, Müslümanlığın savaşla bağdaştırılamayacağını, Papa`nın sözlerinin kışkırtıcı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: DHA