Papa: "Kudüs'te Dua Edebilmeyi Umuyorum"

Papa: "Kudüs'te Dua Edebilmeyi Umuyorum"

Roma Katolik Kilisesi'nin Ruhani Lideri Papa 16. Benediktus, Ortadoğu'daki Hıristiyanlar İçin Yayımladığı Özel Noel Mesajında, Kudüs'ü Ziyaret Etmek İstediğini Belirtti.

Papa:

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Ortadoğu'daki Hıristiyanlar için yayımladığı özel Noel mesajında, Kudüs'ü ziyaret etmek istediğini belirtti.

Papa 16. Benediktus, selefi II. Jean Paul'ün 1984'te yayımladığı "Redemptionis anno" adlı belgede, Hz. İsa'nın yaşadığı mekanlardan biri olan Kudüs'ü, "İbrahim'in manevi oğullarının yüreklerindeki vatan" şeklinde nitelemiş olduğuna dikkat çekti.

Hıristiyanların kendilerini Hz. İbrahim'in manevi mirasçıları saydıklarına ve Hz. İsa'nın yaşadığı bölgeyi de kutsal saydıklarını hatırlatan 16. Benediktus, "Takdiri ilahinin, kurtuluş tarihinin hadiselerinin meydana geldiği yer olması hasebiyle kutsal sayılan o toprakları ziyaretimi mümkün kılmasını ümit ediyorum. Böylece, 'İbrahim'in manevi oğullarının yüreklerindeki vatan' konumundaki Kudüs'te dua edebilmeyi umuyorum" dedi.

Papa 16. Benediktus, Ortadoğu'daki Katoliklerin sayısında, bölgedeki güç koşullar ve göç nedeniyle giderek bir düşüş kaydedildiğine üzüldüğünü de belirtti. Papa, bölgedeki Hıristiyanların karşı karşıya bulundukları sorunları şu cümlelerle özetledi:

"Jeopolitik durum açısından tehlikeli koşullar, kültürel çatışmalar, ekonomik ve stratejik çıkarlar, toplumsal ve dinsel gerekçeler adına yapılan saldırganlıklar, bölgedeki Hıristiyan azınlıkların varlıklarını sürdürmelerini zorlaştırmakta, pek çok Hıristiyanı da oralardan göç etme eğilimine girmelerine neden olmaktadır."

Papa 16. Benediktus'un, Ortadoğu'daki Hıristiyanlara hitaben yayımladığı Noel mesajında, Müslümanlar veya Yahudileri açıkça anmaması da dikkati çekti.

Kaynak: AA