Papa Franciscus'un özel elçisi Skola BELGRAD

Papa Franciscus'un özel elçisi Skola BELGRAD

Papa Franciscus'un özel elçisi Skola
BELGRAD

Papa Franciscus'un özel elçisi Skola   BELGRAD

Papa Franciscus'un özel elçisi Skola - BELGRAD

Papa Franciscus'un özel elçisi Kardinal Skola, Sırbistan'da temaslarda bulundu
-Kardinal Skola, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İriney ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç'le görüştü
BELGRAD (AA) - Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un özel elçisi Kardinal Angelo Skola, Milano Fermanı'nın 1700'üncü yıl dönümü törenleri için geldiği Sırbistan'da çeşitli temaslarda bulundu.

Kardinal Skola, Belgrad Başpiskoposu Stanislav Hoçevar ve Katolik Kilisesi'nin ileri gelenleriyle birlikte, Sırp Ortodok Kilisesi Patriği İriney'i ziyaret etti. Görüşmenin basına açık bölümünde, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği İriney, Vatikan'ın temsilcisini misafir etmekten mutluluk duyduklarını ve Milano Fermanı'nın 1700'üncü yıl dönümü etkinliklerine katılacak olmalarının kendilerini memnun ettiğini belirtti. İriney ile Skola arasındaki görüşme, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Skola ve beraberindeki heyet, daha sonra, Sıbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç tarafından da kabul edildi. Sırbistan Sarayı'ndaki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı olarak yapıldı.

Katolik Kilisesi temsilcileri, Belgrad'daki temaslarının ardından, Milano Fermanı'nın 1700'üncü yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek dini törenlere katılmak üzere, Niş kentine gidecek.

''Milano Fermanı 313-2013 Projesi'' kapsamında, ana etkinlik 6 Ekim Pazar günü yapılacak.

-Milano Fermanı

Roma imparatorları I. Konstantin ile Licinius arasında, 313 yılında, Milano'da imzalanan ve Roma İmparatorluğu'nda, Hristiyanlığa karşı hoşgörüyü sağlayan bir ferman olan Milano Fermanı, Licinius tarafından Doğu Roma'da duyurularak, herkese inanç özgürlüğü tanımıştı. Bu fermanın ardından, Hristiyanlar, kilise kurmak dahil birçok hakka kavuşmuştu. Daha çok I. Konstantin'e mal edilen fermanın, Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde dinsel barışı sağladığı savunuluyor.

Roma İmparatoru I. Konstantin'in, bugün Sırbistan sınırları içerisindeki Niş kentinde dünyaya gelmiş olması nedeniyle Hristiyanlık için büyük öneme sahip Milano Fermanı'nın yıl dönümü etkinlikleri bu şehirde yapılıyor.

Kaynak: AA