Papa'dan Kiliseler Arası Barış Mesajı

Papa'dan Kiliseler Arası Barış Mesajı

Papa 16'ncı Benedikt, Fener Rum Patrikhanesi Ziyaretinin Karşılıklı Sevgi ve Anlayışı Güçlendirmesini Diledi.

Papa'dan Kiliseler Arası Barış Mesajı

Papa 16’ncı Benedikt, Fener Rum Patrikhanesi’ne

yaptığı ziyaretin Katolikler ve Ortodokslar arasındaki karşılıklı sevgiye vurgu yaptı. Papa, ziyaretinin kiliseler arasında uzlaşı ve sevgiyi güçlendirmesini diledi.

Papa, Fener Rum Patrikhanesi’ndeki Aya Yorgi Kilisesi’nde onuruna düzenlenen Şükran Ayini’ne katıldı. Ayinin ardından bir konuşma yapan Papa, kiliseler arasındaki kardeşliğe vurgu yaptı. Papa, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a hitaben "Şahsınız ve Ekümenik Patriklik Kutsal Sinod’un beni kardeşçe karşıladığı bu anı takdirle her zaman kalbimde taşıyacağımı söylüyor ve derin şükranlarımı dile getiriyorum. Kilise için anlamlı ve gerçek iyi niyetle dolu bu buluşmayı bize armağan ettiği için Rabbe şükrediyorum" diye konuştu.

Papa, Hıristiyan inancıyla yakın bağlantılı topraklarda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi:

"Katolik ve Ortodokslar arasında tam birlik içinde çalışmamızı destekleyen unutulmaz olayları anımsayarak sizinle birlikte olmak bana büyük bir sevinç veriyor

Doğu dünyasının bu bölgesinde, Ortodoks ve Katolikler arasında kilisenin imanı ve disiplini konusunda güvenilir ve yetkin sayılan yedi Ekümenik Konsil toplanmıştır. Bunlar tam birlik yolunda sağlam mihenk taşları olup, adımlarımıza rehberlik etmektedirler. Konuşmama son verirken, sizinle birlikte olmaktan duyduğum sevinci tekrar ifade etmek istiyorum. Bu toplantımızın karşılıklı sevgimizi güçlendirmesi ve kiliselerin uzlaşması ve barışa götüren yolda sabır kararımızı yenilemesini diliyorum."

PAPA VE PATRİK SOHBET ETTİ

Edinilen bilgilere göre Papa, Patrikhane’ye girişinde Aziz Andrea ikonasını ve İncil’i öptü. Papa 16. Benedikt ve Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kilise Başrahibi Athenagoras’ın yönettiği şükran ayinini ayakta takip etti. Yaklaşık 40 dakika süren ayinin ardından Patrik Bartholomeos, Papa için hoş geldin konuşması yaptı. Papa’nın da konuşmasını tamamlamasının ardından kiliseden ayrılan liderler Bartholomeos’un çalışma ofisinde 35 dakika görüştü.