Papa'dan Elazığlı İşadamına 'Üstün Hizmet' Madalyası

Papa'dan Elazığlı İşadamına 'Üstün Hizmet' Madalyası

Papa 16'ncı Benedikt'in, Aşiretler Arasında Barış Sağlayan Elazığlı İşadamı Sait Ali Bayrak'ı Vatikan'ın 'Üstün Hizmet' Madalyası ile Ödüllendirdiği Açıklandı. Mermer Ticareti Yapan ve Kendisini Barışa Adayan Bayrak, 'Bir Türk İşadamı Olarak Böyle Bir Ödül Aldığım İçin Çok Mutluyum. Papa İstanbul'a Geldiğinde Kendisi ile Kısa Bir Görüşme İmkanı Buldum' Dedi.

Papa'dan Elazığlı İşadamına 'Üstün Hizmet' Madalyası

PAPA 16'ncı Benedikt'in, aşiretler arasında barış sağlayan Elazığlı işadamı Sait Ali Bayrak'ı Vatikan'ın 'Üstün Hizmet' madalyası ile ödüllendirdiği açıklandı. Mermer ticareti yapan ve kendisini barışa adayan Bayrak, ''Bir Türk işadamı olarak böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum. Papa İstanbul'a geldiğinde kendisi ile kısa bir görüşme imkanı buldum'' dedi.

Elazığ'da mermer ticareti yapan evli ve 3 çocuk babası 37 yaşındaki Sait Ali Bayrak, 2001 yılında kentte kendi aşireti olan Heylan-ı Kebir ile Gaydimen aşiretleri arasında yaklaşık 100 kişinin ölümüne neden olan ve yıllardır süren kan davasını bitirdi. Bu olayı öğrenen Paba 16'ncı Benedikt, Bayrak'ı Vatikan'ın 'Üstün Hizmet' madalyası ile ödüllendirdi. Bayrak'a madalyası, Papa'nın ziyareti sırasında İstanbul'da Vatikan'ın İstanbul Temsilcisi Kardinal Candnico George Marovich tarafından verildi. Papa'nın İstanbul ziyareti sırasında kendisiyle kısa bir süre görüşme fırsatı bulduğunu söyleyen Bayrak, ''Bu ödülden onur duyup büyük mutluluk yaşadım. Beni bu ödüle layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Aldığım en anlamlı ödüllerden biriydi'' diye konuştu.

'ATATÜRK BARIŞ ÖDÜLÜ'NÜ DE ALDI

Kendisini barışa adayan ve uluslararası yardım derneklerinde de görev yapan Sait Ali Bayrak, iki aşiret arasındaki kan davasını bitirdikten sonra 2002 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Atatürk Barış Ödülü'nü, aynı yıl Papa 2'nci Jean Paul'den Altın Barış Madalyası, Dünya Musevileri Dini lideri İsrail Hahambaşı Rav Baksi Dorun'dan Barış Nişanı, Belçika Kraliyet Ailesi'nden de Barış Nişanı ile ödüllendirildi.

Merkezi Vatikan'da bulunan Caritas Vakfı'nın bir üyesi olduğunu söyleyen Bayrak, ''Bu vakıf aracılığıyla birçok yerde insanların yardımına koşuyoruz'' dedi. Bayrak, TBMM Üstün Hizmet Madalyası'na da Elazığ Valiliği tarafından aday olarak gösterildi.

Kaynak: DHA