"Pakistan Toplantısı İran'a Karşı Değil"

"Pakistan Toplantısı İran'a Karşı Değil"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Bu Hafta Sonu Pakistan'da Yapılacak Olan Orta Doğu Toplantısının Kesinlikle İran'a Karşı Olmadığını, Zaten Böyle Olsaydı Kendilerinin Toplantıya Katılmayacağını Söyledi. İran Dışişleri Bakanı Manoucher Mottaki de Söz Konusu Toplantıyı Kendilerine Karşı Görmediklerini Belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Manoucher Mottoki, Türkiye-İran Karma Ekonomik Toplantısı için geldiği Ankara'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü de ziyaret etti. Yaklaşık 3 saat süren ziyaretin ardından iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Hafta sonu Pakistan'da yapılacak ve Orta Doğu'daki sorunların ele alınacağı toplantının İran'a karşı olduğu iddialarının hatırlatılması üzerine, Dışişleri Bakanı Gül, söz konusu toplantının esas olarak Orta Doğu sorununa çözüm bulmak için gerçekleştirileceğini kaydetti. Gül, bu toplantının bölgede bir kutuplaşmanın başlangıcı olmadığını vurguladı. İslam dünyasında farklı eğilimlerin ortaya çıktığını ifade eden Gül, Müslümanların sorunlarını aralarında barışçı yöntemlerle çözmesi gerektiğini söyledi. Şu anda İslam dünyasında iki kutuplu bir yapı olmadığını ifade eden Gül, ancak diyalog olmazsa bu iki kutuplu halin gerçekleştirebil0eceği uyarısında bulundu. Gül, Pakistan'da yapılacak toplantının ise kesinlikle İran'a karşı olmayacağını, zaten böyle olsaydı Türkiye'nin toplantıya katılmayacağını belirtti. İran Dışişleri Bakanı Mottaki de toplantıyı kendilerine karşı görmediklerini ifade etti.

"İRAN VE TÜRKİYE'NİN TERÖRE KARŞI ORTAK GÖRÜŞÜ VAR"

İran Dışişleri Bakanı Mottaki, PKK'nın İran'da da faaliyet gösterdiğinin hatırlatılması üzerine, teröristlerin hedeflerinin çalkantı yaratmak olduğunu, ancak Türkiye ve İran'ın bu bağlamda ortak görüşe sahip bulunduğunu kaydetti. Terörle mücadele konusunda iki ülke arasında işbirliği bulunduğunu belirten Mottaki, Türkiye ve İran'ın topraklarında böyle grupların çalışmasına izin vermeyeceğini ifade etti. Ancak bölge dışında bazı ülkelerin çeşitli sorunlar çıkarmak istediğini de söyleyen Mottaki, "Bazı terörist gruplar bazı yerlere bağlı, bundan da haberdarız" dedi.

Aynı toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye ve İran arasında 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu vurgulayarak, bu oranı daha da arttırmaya çalıştıklarını söyledi. Gül, Mottaki ile yaptıkları görüşmede ekonomik konuların yanı sıra Irak ve Orta Doğu'daki diğer sorunları ve İran'ın nükleer programının da ele alındığını kaydetti. İran Dışişleri Bakanı Mottaki de İran ve Türkiye'nin özellikle Irak'ta güvenliğin gelişmesi için işbirliği yaptıklarını ifade etti. Toplantıda ayrıca Irak'a komşu ülkeler toplantısının da konuşulduğu ve Türkiye'nin İran tarafına söz konusu toplantının Bağdat'ta da Kahire'de de olabileceğini söylediği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Türkiye öncelikle Bağdat'ta bir hazırlık toplantısının yapılmasının olumlu olabileceğini, daha sonra bu toplantı üzerine Kahire'de de bakanlar seviyesinde ikinci bir toplantının yapılabileceği önerisini getirdi. Bu öneriye İran'ın da sıcak baktığı öğrenildi. Bu toplantının Mart ayında gerçekleşebileceği kaydedildi.

MOTTAKİ'DEN TÜRKÇE DÜZELTME

Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına Türkçe selam vererek başlayan İran Dışişleri Bakanı Mottaki'nin zaman zaman çevirmenin bazı hatalarını düzeltmesi dikkat çekti. Mottaki, söylediklerini Türkçe'ye çeviren İranlı görevlinin Türkçesini beğenmeyince birkaç kez çeviriye Türkçe olarak müdahale etti. Basın toplantısının sonunda da Dışişleri Bakanı Gül, Mottaki'nin Türkçe bildiğini söyleyerek, "Hatta Türkçesi çevirmeni bile düzeltecek kadar iyi" dedi.

Kaynak: ANKA