Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: "Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli"

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: "Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli"

29.10.2017 13:04 | Son Güncelleme: 29.10.2017 13:04
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik:

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik ve beraberindeki milletvekili heyeti, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik ve beraberindeki milletvekili heyeti, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Türk işadamlarını Pakistan'a davet eden Malik, "Dostluğumuz kadar iş hacmimiz de gelişmeli. Daha kuvvetli işbirliği yapmalıyız. Karşılıklı ziyaretlerle iş ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz" dedi.

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik, 18 Pakistanlı milletvekili, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Türkiye - Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Trabzon Milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda, iki ülke ticaret hacminin geliştirilmesiyle ilgili düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda TTSO meclis başkanlık divanı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri de hazır bulundu.

Toplantının açılışında konuşan TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, "Dost ve kardeş ülke Pakistan heyetini odamızda ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Bu ziyarette katkısı olan sayın vekilimiz Muhammet Balta'ya teşekkür ediyoruz. Umarım bu ziyaret ileride ilişkilerimizin daha da gelişmesine katkıda bulunur" dedi.

"Amacımız İpekyolu ülkeleriyle ticareti geliştirmek"

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon'un tarih boyunca bir ticaret şehri olduğunu belirterek, "4 bin yıllık tarihiyle Trabzon, şu anda dünyada yaşayan en eski şehirlerden biridir. Bu şehrin yaşamasının ana nedeni, sürdürülebilir bir ticaret merkezi olmasındandır. Tarihi İpekyolu'nun Karadeniz'e uzanan bir kolu da Trabzon'a gelmiştir. İpekyolu nedeniyle Trabzon tarih boyunca lojistik merkezi olmuştur. Günümüzde de Trabzon gerek deniz gerekse hava limanıyla Türkiye'nin önemli lojistik merkezlerinden biridir. Afganistan'dan çekilmekte olan Alman Silahlı Kuvvetleri, malzemelerini uçakla Trabzon'a getirmiş buradan da deniz yoluyla ülkelerine götürmüştür. Bu durum Trabzon'un önemli ve bölgesinde güvenilir bir lojistik merkez olduğunu bize göstermiştir. Geleceğe tüm bunların ışığında bakmak gerekiyor. Trabzon'dan doğuya bakınca bizler sizi görebiliyoruz. Amacımız Trabzon'dan İpekyolu ülkeleriyle ticareti geliştirmektir. Girişimi öncelikle karşılıklı ziyaretlerle başlatmak gerekiyor. Bugün parlamenterlerle başlayan bu ziyaret inanıyorum ki gelecekte işadamlarına dönük de olacaktır" dedi.

Milletvekili Balta: "Ticaret hacmimiz iki ülke arasındaki sevgiye yakışmıyor"

Türkiye - Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Pakistan arasında çıkar ilişkisi değil, gönül ve kardeşlik ilişkisine dayanan bir bağ olduğunu dile getirerek, "Pakistan'ı görmeden onları sevdik. En zor zamanlarımızda bizimle oldular. Biz de onların en zor zamanlarında yanlarında olduk. Bu güzellik, bu beraberlik bu kardeşliğin yanında ticaret hacmimiz çok az. Biz birlikte kalkınmalıyız. Yıllık 600 milyon dolar civarındaki ticaret hacmi iki ülke arasındaki sevgiye yakışmıyor. İşimiz şimdi daha kolay. Kardeşim Muhammet Pervaiz Malik Ticaret ve Tekstil Bakanı oldu. Şimdi Ticaret ve Sanayi Odası başkanımızın söylediklerini daha rahat gerçekleştirebiliriz. Bu şehrin insanlarının müteşebbis ruha sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Çok zeki, akıllı, dürüst ve taştan su çıkaran işadamlarımız var. Rahatlıkla Pakistan'da iş yapabilirler. Pakistan'daki yatırımcılarımızı da cazibe merkezi olan Türkiye ve Trabzon'a bekliyoruz. Pakistanlı kardeşlerimizi Türkiye'ye Trabzon'a bekliyoruz. En kısa zamanda Pakistan'da işadamlarımızı bir araya getirerek ilk toplantıyı yapacağız. Bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Türkiye ve Pakistan'ın ilişkilerinin güçlenmesi için bizlere yorulmak yasak. Türk milleti sizi gönülden seviyor" şeklinde konuştu.

Bakan Malik: "Daha kuvvetli işbirliği yapmalıyız"

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammad Pervaiz Malik ise konuşmasının başında, birçoğu iş dünyası temsilcisi de olan beraberindeki milletvekillerini tanıttıktan sonra, şunları söyledi:

"Biz 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınıyoruz ve Türk halkını selamlıyoruz. Türk halkı kendi liderinin söylediğini kabul ederek bir direniş gösterdi. Bu savaşı kazanmak için demokrasiye sahip çıktı. Darbe girişiminden sonra olan referandumda da yine demokrasiye olan tutkunuzu gösterdiniz. Pakistan ve Türkiye birbirine ne zaman ihtiyaç duysa yardıma koşar. Yaşadığımız deprem ve sel felaketlerinde Türkiye yardıma koşan ilk ülke oldu. Henüz biz istemeden yardımlarla dolu uçak yollamıştır. Asıl dost zor günlerde belli olur. Sıkı ilişkilerimize rağmen ticaret rakamlarımızı soru işareti oluşturuyor. Daha kuvvetli işbirliği yapmalıyız. Bu ziyaret bizim için büyük fırsattır. Faydalı olabilecek şirketlerimizi birbirimize tanıtmalıyız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Yousaf Junaid, iki ülke ekonomik ilişkileriyle ilgili bir sunum yaptı.

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren ile TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu tarafından Bakan Malik ve konuk milletvekillerine günün anısına plaket takdim edildi. Eren ve Hacısalihoğlu ayrıca Pakistan'da yatırımları bulunan işadamı Ahmet Albayrak'a da plaket takdim etti.

Malik ve beraberindeki heyet, TTSO Özel İpekyolu Müzesi'ni de gezerek sergilenen eserler hakkında bilgi aldı, müze defterini imzaladı. - TRABZON

Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'
Pakistan Ticaret ve Tekstil Bakanı Malik: 'Dostluğumuz Kadar İş Hacmimiz de Gelişmeli'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title