Pakistan'da Tutuklu Bulunan 152 Öğrenci Serbest Bırakıldı

Pakistan'da Tutuklu Bulunan 152 Öğrenci Serbest Bırakıldı

Pakistan Hükümeti, Başkent İslamabad'da Kuşatma Altında Bulunan Lal Mescidi'nden Dışarıya Çıktıktan Sonra Tutuklanan Erkek Öğrencilerden 152'sini Toplu Olarak Serbest Bıraktı.

Pakistan'da Tutuklu Bulunan 152 Öğrenci Serbest Bırakıldı

Pakistan Hükümeti, başkent İslamabad'da kuşatma altında bulunan Lal Mescidi'nden dışarıya çıktıktan sonra tutuklanan erkek öğrencilerden 152'sini toplu olarak serbest bıraktı.

Pakistan'da yaklaşık 1 haftadır hükümet güçleriyle çatışan El Kaide ile bağlantılı olduğu tahmin edilen militanların esir tuttuğu ve mescitten kaçtıktan sonra tutuklanan 152 öğrenci bugün serbest bırakıldı. Yaşları 15 ila 18 arasında değişen 152 öğrenci mescitten kaçınca tutuklanmış ve Rawalpindi'deki Adiala Cezaevi'ne gönderilmişti. Serbest bırakılan öğrencilerden 20'sinin ailesi ve yakınları, buluşma noktası olarak belirlenen İslamabad'daki spor kompleksine gelerek çocuklarını teslim aldı. Mescit imamı

Abdülaziz, adının İsmail olduğunu söylediği 15 yaşındaki bir öğrencinin, çarşamba günü mescitten kaçtıklarını ve militanlar tarafından içeride tutulmaya zorlandıkları zamanlarda ise kendilerine yardım etmesi için Allah'a dua ettiklerini söylediğini belirtti.

Şehrin kuzeydoğusundaki Charsadda'da oturan bir başka öğrenci Cüneyt Ali (15) ise, etrafı koruyan silahlı kimseler olduğunu ama aralarında yabancı militan görmediğini belirterek, "Eve dönüyor olmamız gerçekten çok güzel" dedi.

Hükümet, mescitte birkaç yabancı militan bulunduğunu açıklamıştı.

(AFP-MS-OYK-OK-D)