Pakistan'da Kan Davasına İlginç Çözüm

Pakistan'da Kan Davasına İlginç Çözüm

Pakistan'da Aralarında Kan Davası Olan 2 Aile, İhtilaflarına İlginç Bir Çözüm Yolu Buldu. Kan Davalı Aileler 4 Yaşındaki Kız Çocuğunu 45 Yaşındaki Bir Adamla Evlendirdi.

Pakistan'da Kan Davasına İlginç Çözüm

Pakistan'da aralarında kan davası olan 2 aile, ihtilaflarına ilginç bir çözüm yolu buldu. Kan davalı aileler 4 yaşındaki kız çocuğunu 45 yaşındaki bir adamla evlendirdi.

Garip evlilik geçen ay ülkenin kuzeybatısındaki Dera İsmail Han şehrinde, aşiret meclisinin kararıyla gerçekleşti. İnsan hakları kuruluşlarının tepki göstermesi üzerine polis, ancak geçen hafta olaya müdahale etti. Polis, her 2 aileyle aşiret meclisi yetkililerinden 12 kişiyi tutukladı. Bu evlilik, ülkede çocuk evliliklerini yasaklayan kanunların ihlali olarak kayıtlara geçti. Aşiret meclisi küçük kızı aşiretler arası münasebetten dolayı ceza olarak evlendirdi.

Aşiret yetkilileri, Sümeyra adındaki kızın amcası Muhammed Faruk'un karşı aileden yetişkin bir kızı kaçırmasına ceza olarak Sümeyre'nin kan davalı aileden Mahmud Ahmed'le evlenmesi ve Faruk'un ailesinin de 150 bin rupi (2 bin 500 dolar) ödemesine karar vermişti.

(AFP-EA-EA-HO-Y)

Kaynak: İHA