Pakistan'da Cinsel İstismar Skandalı

Pakistan'da Cinsel İstismar Skandalı

Pakistan'da yaklaşık 25 kişilik bir çetenin 14 yaşın altında yüzlerce kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve çektikleri videoları kullanarak çocukların ailelerine şantaj yaptıkları öne sürüldü.

Pakistan'da Cinsel İstismar Skandalı

Pakistan'da yaklaşık 25 kişilik bir çetenin 14 yaşın altında yüzlerce kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve çektikleri videoları kullanarak çocukların ailelerine şantaj yaptıkları öne sürüldü.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Hindistan sınırındaki Lahor kentinin güneydoğusunda bulunan Kasur bölgesinde 20 ila 25 kişilik bir çetenin 280 çocuğa cinsel istismarda bulunarak, yaklaşık 400 video çektiği belirtildi. Çete üyelerinin bu videolarla ailelere şantaj yaptığı ve para aldığı kaydedildi. 

Skandal, birkaç gün önce mağdur çocukların aileleri ve yakınlarının, polisin etkili soruşturma yapmamasını protesto etmesiyle ortaya çıktı. Aileler ve yakınlarının polisle çatıştıkları olaylı gösterinin ardından araştırmalarını genişleten güvenlik güçleri 7 kişiyi gözaltına aldı.

Bu kişilerin ifadeleri üzerine evlerinde yapılan aramalar sonucunda en az 60 pedofili içerikli görüntü ele geçirildi. Gözaltındakilerin ifadeleri uyarınca çetenin 20-25 kişiden oluştuğu öğrenildi. 

Bölgenin bağlı bulunduğu Pencap eyaletinin İçişleri Bakanı Rana Sanaullah olayı doğruladı ancak cinsel istismara uğrayan kız çocuğu sayısının yerel medya tarafından abartıldığını söyledi. Sanaullah, bu açıklamasının ardından birçok Pakistanlı tarafından sosyal medya platformlarında protesto edildi. 

Pencap eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif de olayın aydınlatılması için özel komisyon kurulması talimatı verdi.

Kaynak: AA