Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref Çankaya Köşkü'nde

Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Son Dönemde Ortadoğu'da Öne Çıkan Etnik ve Mezhepsel Ayrışma ve Çatışma Riskinin Bölgesel Boyutlarının Ötesinde Sakıncalar Doğurabileceğini Belirterek, Varolan Sorunlara Bütüncül Bir Yaklaşımla Barışçıl Çözümler Aranması Gerektiğini Kaydetti. Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref İse, 'Kardeşim ve Dostum' Dediği Cumhurbaşkanı Sezer ile Gelişmekte Olan Ortadoğu...

Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref Çankaya Köşkü'nde

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, son dönemde Ortadoğu'da öne çıkan etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğini belirterek, varolan sorunlara bütüncül bir yaklaşımla barışçıl çözümler aranması gerektiğini kaydetti. Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ise, 'kardeşim ve dostum' dediği Cumhurbaşkanı Sezer ile gelişmekte olan Ortadoğu krizine ilişkin yeni girişimlerle ilgili çabalar konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer ve Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, ikili ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye ve Pakistan'ın aralarında tarihe dayanan dostluk ve dayanışma ilişkileri bulunan iki kardeş ülke olduğunu belirterek, bu dostluk ve kardeşlik bağlarının, kusursuz düzeydeki ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesine sağlam bir temel oluşturduğunu söyledi. Sezer, Pakistan'ın bölgesinde ve küresel ölçekte barış ve işbirliği yönündeki içten çabalarını desteklediğini, terörizmle savaşta uluslararası topluma gösterdiği güçlü dayanışmayı beğeniyle karşıladıklarını ifade etti. Konuk Cumhurbaşkanı ile iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomi ve ticaret başta olmak üzere her alanda daha da geliştirilmesi olanaklarını ele aldıklarını anlatan Sezer, "Görüşmelerimizde ayrıca, ülkelerimizi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye ve Pakistan'ın bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşleri paylaştığını mutlulukla gözlemledik. Görüşmelerimizde özellikle Ortadoğu'da uluslararası barış ve istikrarı olumsuz etkileyen sorunların çözümüne ilişkin bölgesel işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda ülkelerimizin olabilecek katkılarını ele aldık" diye konuştu.

Sezer, Türkiye'nin son dönemde Ortadoğu'da öne çıkan etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğine inandığını belirterek, varolan sorunlara bütüncül bir yaklaşımla barışçıl çözümler aranması gerektiğini kaydetti. Bu bağlamdaki girişimlerin sağduyu ve işbirliğini gözeterek, bölgede birbiriyle doğrudan bağlantılı sorunların barışçıl çözümünü sağlayacak düzlemi güçlendirmesinin önem taşıdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sezer, Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref'in ziyaretinin ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra, bölgesel sorunların barışçıl çözümü konusundaki çabalara ivme kazandıracağına inandığını kaydetti.

Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref ise, dost ve kardeş ülke olarak gördüğü Türkiye'de bulunmaktan dolayı büyük bir şeref duyduğunu söyledi. "Sevgili dostum ve sevgili kardeşim" diye hitap ettiği Cumhurbaşkanı Sezer ile ikili ve bölgesel konularda görüşme imkanı bulmaktan dolayı büyük onur duyduğunu belirten Müşerref, iki ülke arasında diplomatik ve siyasi ilişkilerin mükemmel olduğunun altını çizerek, ticari ve ekonomik alandaki ilişkilerin de daha da geliştirilmesinde kararlı olduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Sezer ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerde Ortadoğu bölgesi ile ilgili bölgesel sorunları ele aldıklarını belirten Müşerref şöyle konuştu:

"Gelişmekte olan ve ortaya çıkmakta olan Ortadoğu'daki krizlerle ilgili endişelerimizi dile getirdik. Bu çerçevede barış ve uyumun sağlanması için bölgesel ve uluslararası anlamda adımlar atılmasının önemine ve ihtiyacına işaret ettik. Sevgili kardeşimle yeni girişimlerle ilgili çabalar konusunda ve gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulundum. Bu çabalar içinde Filistin sorunun çözümüne Müslüman ülkeler olarak yapabileceğimiz katkılar, bu anlamda dünya ve Müslüman dünyasına barış getirmek konusunda atabileceğimiz adımlar üzerinde görüşme fırsatı bulduk. Sizlere görüşlerimiz konusunda ben ve kardeşim arasında tam bir görüş birliği olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Türkiye ve Pakistan arasında barışı elde etmek için, müştereken hareket etmek konusunda mutabıkız. Tüm bu çalışmalar içerisinde daha gelişmiş bir çekirdek grupla bu çalışmaların yürütülmesi söz konusu olacaktır. Bu çalışmalarımızda Müslüman dünyasına ve dünyaya barışı getirmek konusunda katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bundan böyle de, gelecekte de kardeş ülkeler olarak tüm sorunlar karşısında birlikte aynı kararlılıkla hareket etmek konusunda inançlı ve kararlıyız. Birlikte sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve müştereken hareket etmek ve sorunları çözüp barışa ulaşmak konusunda adımlar atmaya hazırız."

(SC-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA