Paketin 2. Ve 3. Maddesi Kabul Edildi

Paketin 2. Ve 3. Maddesi Kabul Edildi

Anayasa Değişikliğine İlişkin Teklifin 2. Ve 3. Maddesi Kabul Edildi.

02.05.2010 17:49 | Son Güncelleme: 02.05.2010 17:49
Paketin 2. Ve 3. Maddesi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda ele alınan Anayasa değişikliğine ilişkin teklifin 2. maddesi, 72 red oyuna karşılık 334 oy ile kabul edildi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında yapılan Genel Kurul'daki oylamaya CHP, BDP ve DSP katılmadı. Oylamaya, AK Parti ile MHP'nin yanı sıra bazı bağımsız milletvekilleri katılırken, oylama sonuçları şöyle oluştu: 334 evet, 72 red, 2 çekimser. Oylama sırasında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurul'da bulundu. Bahçeli, oyunu kullandıktan sonra Genel Kurul salonundan çıkarken, Baykal milletvekilleri ile sohbet etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise sırasının gelmesine kısa süre kala Genel Kurula geldi, oyunu kullandıktan sonra ise ayrıldı.

İlk turda oylamalara katılmayan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, 2. turun 1. maddesinde oy kullanırken, 2. madde için kullanmadı. Birinci turun bütün oylamalarına katılan bağımsız İzmir Milletvekili Recai Birgün ise oylamalara katılmıyor. Oylamaya, AK Partili Hamza Yerlikaya, kız kardeşinin cenazesinde olduğu için katılmadı.

Bu arada, CHP, BDP ve DSP'nin katılmadığı 2. maddenin birinci tur oylamasına 405 milletvekili katılırken, 337 evet, 68 red, 1 boş, 1 de geçersiz oy sayılmıştı.

Paketin 2. maddesi, kişisel verilerin korunmasını içeriyor. Buna göre, Anayasa'nın 20. maddesine, "Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir." fıkrası eklendi.

3. MADDE 335 OYLA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 3. maddesi 71 ret oyuna karşı 335 oyla kabul edildi. Genel Kurulda gizli oylamaya 407 milletvekili katıldı. Oylamada 335 kabul, 71 ret oyu kullanıldı; 1 oy da boş çıktı. Madde, Anayasanın ''Seyahat Hürriyeti'' başlıklı 23. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre ''vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilecek.''

Birinci turda, 3. maddenin gizli oylamasına 408 milletvekili katılmış; oylamada 337 kabul, 71 ret oyu kullanılmıştı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gizli oylama sonuçlarının açıklanmasından sonra birleşime 40 dakika ara verdi.

Kaynak: CHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
title