P&G Türkiye'den 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporu

Ariel, Prima, Gillette, Orkid ve İpana gibi markalarıyla tüketicilerin yaşamını iyileştirmeye odaklanan P&G Türkiye, 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporunu tanıttı.

P&G Türkiye'den 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporu

Ariel, Prima, Gillette, Orkid ve İpana gibi markalarıyla tüketicilerin yaşamını iyileştirmeye odaklanan Procter&Gamble (P&G) Türkiye, 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporunu tanıttı.

P&G Türkiye Gebze fabrikasında gerçekleştirilen basın toplantısında, "Koruyoruz", "Ortaklıklar Kuruyoruz" ve "Öncülük Ediyoruz" ana başlıklarından oluşan 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporu tanıtıldı.

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, yaptığı açıklamada, dünya çapında katı atık depolama alanlarına sıfır üretim atığı gönderen 70 tesise sahip P&G'nin enerji tüketimini, CO2 emisyonlarını ve nakliye mesafelerini önemli ölçüde azalttığını belirtti ve "Kasım 2015 itibarıyla Gebze ve Şekerpınar üretim tesislerimizde katı atık depolama alanlarına üretim kaynaklı sıfır atık gönderme hedefimize ulaştığımız için çok mutluyuz" dedi.

'Faydalı tekrar kullanım' oranını yüzde 100 artırdıklarını ve yıllık temiz su kullanımını 6 bin ton azalttıklarını vurgulayan Turnaoğlu, "P&G Türkiye yürüttüğü lojistik projelerle de yılda 650 adet daha az TIR sevkiyatı yaparken, 800 bin kilometre daha az yol kat etti, 270 bin litre daha az yakıt tüketti ve bağlantılı olarak sera gazı salımını bin ton azalttı" ifadelerini kullandı.

"Sosyal sorumluluk programlarıyla 3,5 milyon insana ulaştık"

Turnaoğlu, P&G olarak kurumsal vatandaş olma bilinciyle yürüttükleri sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında çeşitli sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirdiklerine dikkat çekerek, sadece geçtiğimiz yıl 13 sosyal sorumluluk programıyla 3,5 milyon insana ulaştıklarını anlattı.

Yaşamları iyileştirerek en büyük kazancı elde edeceklerine inandıklarını söyleyen Turnaoğlu, marka ve hizmetleriyle oluşturdukları köklü mirası, sosyal yaşama yaptıkları hizmetlerle yarına taşımak istediklerini vurguladı.

Turnaoğlu, P&G'nin sürdürülebilirlik anlamında öncü bir kimliğe sahip olduğunu dile getirerek, "Bu bağlamda, uluslararası standartlarda değerlendirme yapan kuruluşlardan ödüller aldık. 'İnovasyon Stratejisi Ödülü', 'Liderlik İçin En İyi Şirket Ödülü', 'Yeşil Nokta Sanayi Ödülü', 'Avrupa Dünya Günü ve Temiz Gezegen Ödülü' gibi ödüller, çalışmalarımızın tüm sektörler adına referans olabilecek öncü faaliyetler olduğunun göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Rapordan

Raporda, sürdürülebilirlik çalışmalarını global 2020 hedefleri kapsamında yürüten P&G Türkiye'nin Gebze ve Şekerpınar'daki üretim tesislerinde enerji tüketimi, toplam karbon salımı ve bertaraf edilen atık miktarı azaltılması konularında büyük mesafe kat ettiği vurgulanarak, P&G Türkiye'nin son dört yılda enerji tüketimini yüzde 17, toplam karbon salımını yüzde 13 ve bertaraf edilen atık miktarını yüzde 63 azalttığı ve 2015'in kasım ayı itibarıyla da katı atık depolama alanlarına üretim kaynaklı sıfır atık gönderme hedefini gerçekleştirdiği bilgisine yer verildi.

Kaynak: AA