Özince: Kamu Bankaları Yabancılara Satılmasın

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Kamu Bankalarının Kontrolünün, Yabancı Bankalara Satılmasında Biraz Daha Temkinli Olunmasını Gerektiğini Belirtti.

Özince: Kamu Bankaları Yabancılara Satılmasın

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kamu bankalarının kontrolünün, yabancı bankalara satılmasında biraz daha temkinli olunmasını gerektiğini belirtti.

Özince, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'deki bankacılık sistemi ve bankaların yabancılara satılmasıyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Kriz öncesinde, bankacılık adına çok yanlış işlerin yanında doğru işlerin de yapıldığını ifade eden Özince, şunları söyledi: “Ama, o dönem artık tamamen geride kaldı. Türkiye'de bankacılık, sermayesi büyük olan uluslararası sermaye kurallarına ayak uydurabileceği, yapabileceği bir iş haline geldi. Bankacılığımız artık sermaye açısından Avrupa standartlarına rahatlıkla geldi. Bugünün bankacılığı, geleceğin Türkiye'sini çok rahatlıkla finanse edebilir, ekonomiye katkı sağlar diye düşünüyorum.”

“TEHLİKE GÖRMÜYORUM”

Türkiye'deki bankaların büyük bir kısmının yabancıların eline geçtiğini belirten Özince, şunları kaydetti:

“Çünkü, ülkemize çok büyük yabancı gruplar geldi. Bunların içerisinde sermayenin çoğunluğunu alanların durumu belli, ancak sermayenin azını alanların ise zaman içerisinde etkinliğinin artacağını düşünüyorum. Bunda da fevkalade bir tehlike görmüyorum. Çünkü, dünyada finans sektörü en hızlı kimlik kazanan sektör. Sonunda anahtar bizde. Bankacılık kamusal bir iş. Yerli olsun yabancı olsun bu işi becerenlere, becerirken de milli ekonominin yararına yapanlara verirsiniz bu işi. Baktınız ki umduğunuz faydayı bulamıyorsunuz, yönlendirirsiniz. Dolayısıyla, burada endişe duyacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ama, bu konuda seçici davranmak, yerli bankalarımızla çalışmak isteyen kişi ve kuruluşlarımızın da bu arzularını yerine getirebilecek yeterince yerli banka var.”

“TÜRK LİRASI AŞIRI DEĞERLENMİŞ GÖRÜNÜYOR”

Ersin Özince, kamu bankalarının özelleştirilmesinde İş Bankası modelinin izlenmesinin ihtiyaca cevap vereceği kanaatini taşıdığını ifade ederek, şöyle dedi: “Kamu bankacılığının çok daha liberal serbest piyasa ekonomisine uygun mantıkla yapılamayışı ciddi bir eksiklik. Kamu bankalarını borsalara açacaksak, onları çok fazla değerle özel bankalarla yarışan bir standarda getirmek gerekir. Bankacılık sektörümüzde yabancı sermayenin yararlı olabileceğine inanmakla beraber, kamu bankalarının kontrolünün yabancı bankalara satılmasında biraz daha temkinli olunması gerektiğini düşünüyorum.”

Bankacılık sektörünün eskiden olduğu gibi kur riskleri taşımadığını savunan Özince, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Türk Lirasının değerlenmesinin arkasında bazı spekülatif veya spekülatif addedilebilecek çok büyük fonların Türk Lirasına yatırım yapma arzusu da etkili oluyor. Türk piyasasını bir iç deniz olarak düşünecek olursak, küçük havuzumuza milyonlarca küp su geliyor. Burada mesele; ne kuraklık olsun ne sel bassın. Onu dengeleyebilmek önemli. O bakımından Türk Lirası aşırı değerlenmiş görünüyor.”

Kaynak: DHA