Özimek Mezunları İçin Web'den İş İmkanı

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Mesleki Eğitim Hamlesi Özimek Projesi Kapsamında Oluşturulan İnsan Kaynakları Borsası Hizmete Girdi.

Özimek Mezunları İçin Web'den İş İmkanı

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) mesleki eğitim hamlesi ÖZİMEK Projesi kapsamında oluşturulan İnsan Kaynakları Borsası hizmete girdi.


İTO'dan yapılan açıklamaya göre, www.ikb-ito.org.tr adresinde hizmet vermeye başlayan portal, eğitimlerini tamamlayan ÖZİMEK kursiyerlerinin oda üyesi firmalara yönlendirilmesine aracılık ederek, hem yetişmiş elemanlara iş kapısı olacak hem de firmaların eleman ihtiyacını karşılayacak. Yetişmiş eleman ihtiyacı olan firmalar, sitede yer alan "Kursiyer Arama" seçeneğine tıklayarak sektör, eğitim aldığı kurs, ikamet adresi, eğitim düzeyi ve okul adı gibi birçok değişik kategoriye göre ÖZİMEK mezunlarının bilgilerine ulaşabilecek. Sitede şu an 4 bine yakın kayıt içinden arama yapılabiliyor. İnsan Kaynakları Borsası'nda ayrıca ÖZİMEK kapsamında "kurs alanları" ve "kursları" görüntüleyerek, kurslara katılan kursiyerleri listelemek de mümkün.


İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, web portalının 2007'yi "Mesleki Eğitim Yılı" ilan eden İTO'nun iş dünyasının nitelikli ara eleman sıkıntısını gidermek, mesleki eğitime kaybettiği itibarı geri kazandırmak için başlattığı çalışmalarda önemli bir aşamayı oluşturduğunu söyledi. Yalçıntaş, "İnsan Kaynakları Borsası, ÖZİMEK kurslarından mezun olarak sertifika alan kursiyerlerimiz ile sektör temsilcilerini buluşturacak. Portal ile hem kursiyerlerimizin istihdamını daha kolay bir şekilde sağlamayı hem de ilgili sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlara daha kısa sürede ulaşmalarını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.


ÖZİMEK Projesi, Haziran 2007'den bu yana İstanbul İl Özel İdaresi'nce, İstanbul Ticaret Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülüyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük mesleki eğitim hamlesi olarak görülen proje, bir yılda 89'u aktif 108 branşta ve 4 bini mezun olmak üzere 9 bin kursiyere ulaştı.


(CY-CC-CC-E)

Kaynak: İHA