Özel Sektöre Bedava İşçi Teklifi

Daha Önce 'İşçi Atma Maaşını Ben Vereyim' Diyen Hükümet Şimdi de 'İşçi Al Maaşını Ben Vereyim' Diyecek. Perşembe Günü Başbakan Erdoğan Tarafından Açıklanacak Kriz Paketinin Ana Eksenini 'İşsizlik' Çözümü Oluşturuyor. Pakette Kamuya Hem İhtiyaçlar İçin Hem de Sosyal Amaçlı Eleman Alınacak.

Özel Sektöre Bedava İşçi Teklifi

Daha önce ‘işçi atma maaşını ben vereyim’ diyen hükümet şimdi de ‘işçi al maaşını ben vereyim’ diyecek. Perşembe günü Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak kriz paketinin ana eksenini ‘işsizlik’ çözümü oluşturuyor. Pakette kamuya hem ihtiyaçlar için hem de sosyal amaçlı eleman alınacak.

İkinci bir yol olaraksa özel sektör de çözümün içine çekilecek. Özel sektöre, ‘yeni eleman alırsan asgari ücretten maaşını, 6 ay süreyle devlet verecek’ denilecek. Ayrıca gençlerin de özel sektörde stajyer olarak çalıştırılması da teşvik edilecek. Her iki teşvik sonucu kaç kişinin iş bulacağı konusu ise özel sektörün vereceği tepkiyle belli olacak.

Bu arada hükümet, kısa çalışma ödeneği uygulamasını da yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı. Söz konusu uzatma için Bakanlar Kurulu kararı yeterli sayılıyor.

Meslek kursları

İstihdam paketinin en önemli unsurlarından birini ise ‘meslek edindirme kursları’ oluşturacak. Hükümet, bu kurslara katılanlara kurs süresince ‘harçlık’ verecek. 100 bin kişinin ‘harçlık’ alarak kurslardan yararlanmasını hedefleyen hükümet, bu sayede işsizliğin insanlar üzerindeki karamsarlık ve ümitsizlik psikolojisini gidermeyi öngörüyor.

Böylece küresel krizin sosyal patlamalara yol açma olasılığının da ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.

Ancak kamuda geçici ve sosyal amaçlı istihdam edileceklerin sayısı konusunda net bir rakam ifade edilmiyor. Hükümetin, sayıyı kriz şartlarının hafiflemesi veya ağırlaşmasına göre göre belirleyeceği vurgulanıyor.