Özel İdare, Köy Yerleşik Alan Haritalarını Çıkarıyor

Özel İdare, Köy Yerleşik Alan Haritalarını Çıkarıyor

Sakarya İl Özel İdaresi, Köylerde Yapılacak İnşaatlarla İlgili Zorlukların Giderilmesi, Köylünün Mağduriyetinin Önlenmesi ve Yürürlükteki Mevzuatın Doğru Şekilde Uygulanabilmesi İçin, Köy Yerleşik Alan Haritalarını Hazırlatıyor.

Özel İdare, Köy Yerleşik Alan Haritalarını Çıkarıyor

Sakarya İl Özel İdaresi, köylerde yapılacak inşaatlarla ilgili zorlukların giderilmesi, köylünün mağduriyetinin önlenmesi ve yürürlükteki mevzuatın doğru şekilde uygulanabilmesi için, köy yerleşik alan haritalarını hazırlatıyor.

İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamada, belediye ve mücavir alanlar dışında kalan köy nüfusuna kayıtlı yerleşik alan ve mezralarda yapılacak konut, hayvancılık veya zirai yapıların inşaat ve iskan ruhsatı işlemleri için, köy yerleşik alanı ve civarının tespitinin gerektiği belirtilerek, İl Encümeninin de vatandaşın bu sebeplerden doğacak hukuki süreçlerle karşı karşıya bırakılmaması için, köy yerleşik alan tespitlerinin acilen yapılmasına karar verdiği kaydedildi.

Özel İdare tarafından, Sakarya genelinde yerleşik alan haritası bulunmayan Kaynarca İlçesi'nde 20, Hendek İlçesi'nde 10, Karasu İlçesi'nde 4, Pamukova İlçesi'nde 2, Kocaali İlçesi'nde 1, Ferizli ve Geyve ilçelerinde ise 3'er köyün yerleşik alan haritaları hazırlanacak. Belirtilen toplam 43 köyde yapılacak çalışma sonunda, il genelinde köy yerleşik alan tespitleri tamamlanmış olacak.

(İÇ-AK) 07.05.2008 14:58 TSİ