Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası'nın Açıklaması

Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası'nın Açıklaması

19.07.2011 21:07 | Son Güncelleme: 19.07.2011 21:07
Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası'nın Açıklaması

Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası, 13 Ağustos 2011'den itibaren özel halk otobüslerinde paralı yolculuk döneminin sona erdirileceğini belirtildi.

Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası, 13 Ağustos 2011'den itibaren özel halk otobüslerinde paralı yolculuk döneminin sona erdirileceğini belirterek, "Kabul edilmelidir ki özel halk otobüslerinde peşin para ile yolculuk olanağının kaldırılması sonucu önemli bir gelir kaybı yaşanacaktır" ifadesi kullanıldı.

Oda tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklama ile 13 Ağustos 2011 tarihinde özel halk otobüslerinde paralı yolculuk döneminin biteceğinin, yolcuların mağdur olmaması için elektronik bilet temin etmeleri gerektiğinin bildirildiği kaydedildi.

Özel halk otobüslerinde paralı yolculuk sisteminin kaldırılmasının yol açacağı sorunlar için önlem alınması istenen açıklamada, bu konudaki taleplerinin özel halk otobüslerinin bağlı olduğu 5 şirket tarafından İETT Genel Müdürlüğüne iletildiği kaydedildi.

İstanbul'da toplu taşıma hizmeti sunan özel halk otobüslerinin kurumsal gelişme yolunda yeni bir imaja kavuşturulması, kurumsal yapısını zayıflatan unsurlardan arındırılması için bir dizi çalışma yürütülmesi hususunda, taşımacıların ortaklaştığı belirtilen açıklamada, "Ancak kabul edilmelidir ki özel halk otobüslerinde peşin para ile yolculuk olanağının kaldırılması sonucu önemli bir gelir kaybı yaşanacaktır. İstanbul ulaşımında son derece esnek ve daha az kurala bağlı bir sistem olan minibüs taşımacılığı karşısında özel halk otobüsleri mağdur olacaklardır" ifadeleri kullanıldı.

Özel halk otobüsü işletmecilerinin mağduriyetlerinin engellenmesi gerektiği ifade edilen açıklamaya göre, Odanın yeni uygulama hazırlanırken dikkate alınmasını istediği ilkeler şöyle:

"Elektronik bilet bayilerinin artırılması, bayilerin kent merkezi çevresindeki yerleşim duraklarında yaygınlaştırılması, bilboardlarda, yazılı ve görsel basında uzun süreli tanıtım kampanyaları düzenlenmesi, hak ediş ödemelerini düzenleyen protokol yapılması, tramvay, vapur, metro, tren, deniz motorları gibi türlerde jeton, kağıt bilet satışların engellenmesi, nakit para ile yolculuk olanağı kaldırılan özel halk otobüslerinin mağduriyetlerinin önlenmesi için çalışma yönergesinin maddesinde vurgulanan mücbir sebep hükmüne dayanılarak dar bölgelerde önerilen hat düzenlemelerinin bedelsiz gerçekleştirilmesi. "

- İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Özel Halk Otobüsü İşleticileri Esnaf Odası'nın Açıklaması - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 02:07:30. #1.14#
title