5 Asırdır Değişmeyen Sanat 'Ebru'

5 Asırdır Değişmeyen Sanat 'Ebru'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Kayseri’de Ebru sanatı ile uğraşan Hüseyin Garan, ebru sanatının 500 yıldır malzemesi ve tekniği değişmeden yapıldığını söyledi.

Kayseri'de Ebru sanatı ile uğraşan Hüseyin Garan, ebru sanatının 500 yıldır malzemesi ve tekniği değişmeden yapıldığını söyledi.

Kayseri'de Hunat Hatun Kültür ve Sanat Merkezi'nde bulunan dükkanında ebru yapan Hüseyin Garan, "Ebru Orta Asya'dan göçler ile 10. yüzyıldan itibaren önce İran'a ardından Anadolu'ya daha sonra İstanbul'un fethinden sonra İstanbul'a yerleşiyor. Yaklaşık 500 yıldır İstanbul'da icra ediliyor ve ebru üstatları da hep İstanbul'dadır. Bizler öğrenmek istediğimizde İstanbul'a gidiyoruz. İlk ebruda isim görünen 16. yüzyıldır. İlk göründüğü tarih 16. yüzyıl. Ondan önce herhangi bir şekilde bir imza, bir isime rastlamıyoruz. Daha çok kitap ciltlerinde kullanıldığı için, onlarda da daha çok o kitap oraya konulduğunda diye düşünüyoruz ama zaman zaman tamirat görüyor. Bu tamiratlarda da ebrusu değişmiş olabilir. Bu anlamda da onlara bakarak ilk ebru şudur diyemiyoruz. 16. yüzyıla ait olan Mehmet Efendi'nin yaptığı ebruyu görebiliyoruz. 16. yüzyılın sonunda da 1600'lü yıllarda ilk ebru risalesi yapılıyor. Bu risalede ebrunun nasıl yapıldığı? Kitaplarının nasıl yazıldığı? Tüm teknikleri anlatılmış. Dolayısıyla 16. yüzyıldan beri de yine aynı teknikleri kullanıyoruz. Herhangi bir değişiklik olması söz konusu değil" dedi.

Ebru sanatının ileri kuşaklara tanıtılması için çırak bulmakta zorlandıklarını söyleyen Garan, çırak bulamadıklarını söyledi. Garan, "Çırak bulmak kolay değil. Biz kimseyi talep etmiyoruz ama talep edeni de geri çevirmiyoruz. Bu işin edebini hem halleştirmeden çırak olamazsınız. Hoca-talebe ilişkisi çok önemlidir. Bunu anlamadıktan sonra çırak olamazsın. Belki kağıdı boyayabilirsin ama ebru yapamazsın. Çırak bulmak da zorlanıyoruz. Bu işe gönül vermek gerekir yoksa ebru yapamazsınız" ifadelerini kullandı. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title