Özel' Çocuklar Kayakta 'Engel' Tanımıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Özel" Çocuklar Kayakta "Engel" Tanımıyor

AA - Haberler | Güncel
Özel

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) tarafından Elazığ'da hayata geçirilen proje sayesinde kayakla tanışan 8 "özel" öğrenci, imkan sağlandığında engellilerin her türlü zorluğu yenebileceğini gösterdi.

RAMAZAN KAYA - Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) tarafından Elazığ'da hayata geçirilen proje sayesinde kayakla tanışan 8 "özel" öğrenci, imkan sağlandığında engellilerin her türlü zorluğu yenebileceğini gösterdi.

ZİÇEV'in projesiyle 8 zihinsel engelli öğrenci, ilk defa gittikleri Hazarbaba Kayak Merkezi'nde gönüllü eğitmenler tarafından kayak eğitimi almaya başladı. Yaklaşık bir hafta önce başladıkları ve düşe kalka öğrendikleri kayak sporunu çok seven öğrenciler, kendilerini geliştirip başarıya uzanmak istiyor.

ZİÇEV Spor Genel Koordinatörü Osman Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 14 ilde bulunan şubelerinin zihinsel engelli çocukları hem spor hem de sosyal aktivitelerle hayata bağlamaya çalıştığını söyledi.

Elazığ'da kayak tesisi olmasına rağmen bu sporu temsil eden özel sporcu bulunmadığına işaret eden Akdemir, engellilere imkan verildiğinde neleri başarabildiklerini göstermek için bu projeyi hayata geçirdiklerini anımsattı.

"İlk defa kayak takımı giydiler"

Projeyle ZİÇEV Elazığ Şubesine devam eden öğrencilerden bu spor dalına uygun 8'ini belirlediklerini dile getiren Akdemir, "Onlar bırakın kayağı, belki ilk defa Hazarbaba Kayak Merkezine çıktılar. İlk defa kayak takımını giydiler" dedi.

Bu kadar kısa sürede yetenekli bazı öğrencilerin inanılmaz bir seviyeye ulaştığına dikkati çeken Akdemir, hedeflerinin, özveri gösteren çocukları lisanslı sporcu haline getirerek milli takım seviyesine çıkarmak olduğunu belirtti.

Akdemir, "Bütün amacımız, buradaki çocuklarımızın başarabildiğini kulüplerine gösterdikten sonra, çalışmalarını Elazığ'da devam ettirerek bu ülkeyi belki milli takımda temsil etmelerini sağlamak. Elazığ'ı hem Türkiye'de hem yurt dışında temsil etmelerini sağlamak. Bu anlamda spor çok önemli. Biz burada gördüğümüz tablo açısından çok mutluyuz" diye konuştu.

Sporla bu çocukları kazandıklarına değinen Akdemir, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz sporla aslında onlara bir hedef belirliyoruz. Hayata sımsıkı tutunabilecekleri, bundan sonra mücadelesini verebilecekleri bir alan yaratıyoruz. Onlar aslında orada kendi kimliklerini buluyorlar. Şimdi çocuklarımızın mutluluklarını yüzlerinde gördük. Bu imkanı verdikleri için herkese teşekkür ediyorlar çünkü onların hayatlarında yeni bir sayfa açık. Onlar ailelerine bunu anlatıyorlar. Bu antrenman saatlerini, günlerini iple çekiyorlar. Bütün amacımız da buydu. O çocukları kazanmış olduk."

"Şampiyon olmak istiyorum"

Öğrencilerden Hasan Yıldırım (16) da hocaları sayesinde kayakla tanıştığını anlattı. Kayak merkezinde eğitmenlerden kaymayı öğrendiğini dile getiren Yıldırım, sonra da tek başına kaymaya başladığını söyledi.

Bu sporu yaparken çok mutlu hissettiğini belirten Yıldırım, "Kaymayı çok seviyorum, Türkiye'yi temsil etmek istiyorum. Madalya almak, şampiyon olmak istiyorum" şeklinde konuştu.

Öğrencilerden 9 yaşındaki Esila Kiliş ise ilk defa bir kayak merkezine geldiğini ve burada kaymayı öğrendiğini dile getirerek, "Kaymayı çok seviyorum. Düşe kalka öğrendim" dedi.

Öğrencilerden 11 yaşındaki Derya Koç da yeni tanıştığı ve çok sevdiği sporu hiçbir zaman bırakmayacağını kaydetti.

AA - Son Dakika Haberleri
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Özel' Çocuklar Kayakta 'Engel' Tanımıyor - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.10.2021 20:03:56. #1.11#