Özel: Başbakan'a 'Padişahım Çok Yaşa Deselerdi' Vali Bugün İstanbul Valisiydi

Özel: Başbakan'a 'Padişahım Çok Yaşa Deselerdi' Vali Bugün İstanbul Valisiydi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ın merkeze alınmasının sebebinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da protesto edilmesi olduğunu iddia etti.

Özel: Başbakan'a 'Padişahım Çok Yaşa Deselerdi' Vali Bugün İstanbul Valisiydi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ın merkeze alınmasının sebebinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da protesto edilmesi olduğunu iddia etti. Vali Savaş'ın Manisa'ya yeni atandığını, geldiğinde kendisinden hükümetin değil, devletin valisi olmasını rica ettiğini aktaran Özel, "Seçimler yaklaşırken geldiğinde, kamuoyunda yaygın bir şüphe vardı. Hakkını teslim etmek gerekirse bu süreçte kötü bir sınav vermemişti, tâ ki Soma'daki büyük faciaya kadar." dedi.

Maden faciasının ardından ilçeyi ziyaret eden Başbakan Erdoğan'ın, protesto edilmesinin ardından yanındakilere dönüp, "Vali, kaymakam ve emniyet müdürü..." dediğini herkesin bildiğini öne süren CHP Milletvekili Özel, "Dün ben uçakta gelirken yanımızda, iktidar partisinden milletvekilleri vardı. Uçaktan inip otobüste giderken internette haberlere baktım, orada valiler kararnamesini okudum. İlk başta Manisa Valisi'nin ismi yoktu. Daha doğrusu haber siteleri haberi doğru yazmamış. Manisa milletvekilleri şaşırdı, 'Başbakanımız'ın talimatı var, nasıl olur?' diye. Üç beş dakika sonra öğrendik, Manisa Valisi açığa alınmış." şeklinde konuştu. Bunun ancak diktatoryal bir yönetim anlayışına karşılık geldiğini iddia eden Özel, her türlü protesto gösterinin hak olduğunu ve bunları bastırmakla ilgili kuralların nasıl uygulanacağının belli olduğunu söyledi: "Ama bu kadar büyük bir acının üzerine Başbakan'ın gelip bizzat kendisinin aracından inip vatandaşın arasına karışıp o sırada gelen tepkiden valiyi, emniyet müdürünü ve kaymakamı sorumlu tutup da görevden alması, olsa olsa Türkiye gibi her geçen gün faşizan bir yönetime kayan ve bir diktatör tarafından yönetilen bir yerde olur. Bu bir padişahlık, diktatörlük ya da krallıkta olur. Daha objektif kriterler lazımdı. Sayın valiye, bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Gelen validen de hükümetin değil, devletin valisi olmasını bekliyoruz. Sayın Abdurrahman Savaş ile aramızda bir muhalefet vali çelişkisi çıkmamıştı ama aksi, Başbakan'ın istediği gibi bir valilik yaparsa belki Başbakan onu ödüllendirir ama kamu vicdanında olumlu bir yankı bulmaz." dedi. Vali Savaş'ın görevden alınmasının Soma'daki olayların ilk yansıması olduğunu, bunun devamının geleceğini öne süren Özgür Özel, "Aksi bir şey düşünülemez. 'Padişahım çok yaşa' diye bağırsaydı insanlar burada, vali bugün İstanbul valisiydi. İnsanlar protesto ettiler, vali ne yapsın? Vali nereden bilebilirdi ama vali merkeze çekildi. Oysa gelirken, 'hükümete yakın vali' diye getirmişlerdi. Türkiye'de siyaset, maalesef böyle bir düzleme inmiş. Bunun bir tane sorumlusu, var o da Başbakan." diye konuştu.

'URLA KAYMAKAMI İŞBİRLİĞİNİN KARŞILIĞINI ALDI'

CHP Milletvekili Özel, Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın'ın Kastamonu Valisi olarak atanmasını ise şöyle değerlendirdi: "17 Aralık sürecindeki tapeler, Başbakan tarafından reddedilen tapeler; aslında onları inkar edecek bir durum yok, onların montaj olduğuna ilişkin iddiaları vardı. Türkiye ve uluslarası şirketlerden bunu ispatlayamadı. O kayıtların üzerinde oturuyor. O kayıtlarda bir şey vardı ki Urla'daki villalar ve oradaki kaymakamın işbirliği görülüyordu. Şimdi bakıyorsunuz, o işbirliğinin karşılığını almış ve Kastamonu Valiliği'ne atanmış gözüküyor. Bu da başlıbaşına oradaki tapeleri doğrulayan delil niteliğinde bir atama oldu."