Özel Antalya Üniversitesi Kurulması Çalışmaları

Özel Antalya Üniversitesi Kurulması Çalışmaları

Özel Antalya Üniversitesi'nin 31 Kişilik Mütevelli Heyeti, Törenle Kamuoyuna Tanıtıldı.

Özel Antalya Üniversitesi Kurulması Çalışmaları

Özel Antalya Üniversitesi'nin 31 kişilik mütevelli heyeti, törenle kamuoyuna tanıtıldı.

Antalya'da kurulma çalışmaları devam eden Özel Antalya Üniversitesi'nin mütevelli heyeti, Serik ilçesine bağlı Kadriye beldesindeki Kadriye Kampüsü'nde bir araya geldi. Törende, 31 kişilik mütevelli heyeti, platformda omuz omuza verip tüm dünyaya "Merhaba" diye seslendi. Heyet üyeleri ayrıca, kendi adlarına hazırlanmış ağaçların kampus alanına dikimini gerçekleştirdi.

Törende konuşan Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı (AKEV) Genel Müdürü Selahattin Çiçek, 21 yıldan beri Antalya'ya özel bir üniversite kazandırma hayaliyle yaşadığını söyledi. Çiçek, bu hayalin gerçekleşiyor olmasını görmekten büyük mutluluk duyduğunu ve hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen Kadriye Belediye Başkanı Hüseyin Kantoz'a teşekkür etti.

Çiçek, konuşmasında, "Yer tahsisinden başlayıp bu duruma gelinene dek verdiği destekten dolayı mütevelli heyetine, Akdeniz Üniversitesi yönetimine, akademisyenlere, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, AKEV ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

KADRİYELİLER SAHİP ÇIKACAK Kadriye Belediye Başkanı Hüseyin Kantoz da, konuşmasında, AKEV'in bir üniversite kurmak amacıyla kendilerinden yer talebinde bulunduğu andan başlayıp, talep edilen bu yerin Milli Emlak'tan temini ve tahsisine kadar gayretli bir çalışmanın içerisinde olduklarına dikkat çekti. Beldelerinde bir üniversite olmasının faydalarını hem kendisinin hem de Kadriye insanının bildiğini anlatan Başkan Kantoz, şunları söyledi: "Kadriye Belediyesi de, Kadriye insanı da, bu üniversitenin beldeye, belde insanına sağlayacağı katkıyı, faydalarını biliyor. Bu yüzden tüm belde halkı olarak bu işte gönüllüyüz. Bugün kurulması için katkıda kararlıyız. Yarın gelişmesi ve yaşaması için katkımız devam edecek." Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Seyman ise AKEV'in Kadriye'de kurmaya başladığı kentin ilk özel üniversitesine geçmişten bugüne valilik olarak destek vermiş olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Seyman, kurulan üniversitenin Akdeniz Üniversitesi ile işbirliğine giderek Antalya ve çevresine, bununla birlikte ülkeye ardından da dünyaya faydalı çalışmalar ortaya koyabileceğine dikkat çekti.

Öte yandan törende, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) onayı durumunda temeli Haziran'da atılması planlanan Antalya Üniversitesi'nde bir dünya üniversitesi ortaya konmaya çalışılacağının yanı sıra, sürekli eğitim merkezleriyle bölgenin ihtiyacına uygun istihdam programları yürütüp araştırma ortaya konulacağı, yüzde 10 burslu, yüzde 5 başarı bursu, her bölüme de burslu 1 adet şehit çocuğu alınacağı açıklandı.

MÜTEVELLİ HEYETİ Özel Antalya Üniversitesi'nin YÖK'e önerileceği ve törende kamuoyuna açıkladığı mütevelli heyeti: "Prof.Dr. Mustafa Akaydın, Prof.Dr. Sadık Çakmakcı, Prof.Dr. M.Rıfkı Alptekin, Feyzullah Arslan, Mustafa Emek, Av.Zeki Durmaz, Selahattin Çiçek, Hüseyin Çapkur, Mehmet Keskin, Muhittin Böcek, F.Erkan Erçiftçi, Av.Hasan Subaşı, Hüseyin Kantoz, Prof.Dr. Sedat Muratlı, Prof.Dr. Mustafa Safran, Hasan Yaman, Kemal Özgen, Orhan Tolunay, Çetin Budak, Osman Aydın, İlhami Kaplan, Prof.Dr. Servet Özdemir, Ahmet Acar, Mevlüt Yeni, Mustafa Karaman, Sedat Peker, Ziya Erbaş, Op.Dr. Arif Bulut, Mehmet Mülayim, Rüştü Peker ve Ebru Türel." (SÇ-HO-Y)