Özak ve Başesgioğlu'ndan, Çığ Felaketinde Hayatını Kaybedenlerin Ailelerin Taziye Ziyareti

Özak ve Başesgioğlu'ndan, Çığ Felaketinde Hayatını Kaybedenlerin Ailelerin Taziye Ziyareti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu, Zigana Dağı'ndaki Çığ Felaketinde Hayatını Kaybedenlerin Ailelerine Taziye Ziyaretinde Bulundu.

Özak ve Başesgioğlu'ndan, Çığ Felaketinde Hayatını Kaybedenlerin Ailelerin Taziye Ziyareti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu, Zigana Dağı'ndaki çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Ziyaretlerde AK Parti Trabzon Milletvekili Cevde Erdöl, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Emniylet Müdürü Feridun Boz, Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ile diğer yetkililer de hazır bulundu.

İlk olarak Özlem Timurcioğlu'nun ailesini ziyaret eden Bakan Özak ve Başeskioğlu, burada aile fertleriyle bir süre sohbet ederek acılarını paylaştı. Bakan Özak, ziyarette Timurcioğlu ailesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye mesajını iletti.

Özak ve Başeskioğlu, daha sonra olayda hayatını kaybedenlerin üyesi olduğu Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü'nü (TEDAK) ziyaret ederek taziyede bulundu. TEDAK Başkanı Ercan Bostan, 'Dağcılar acemilerdi' şeklindeki haberlere üzüldüğünü ifade ederek, "Bu yorumlar bizi çok yaraladı. Biz yılın elli iki haftasında etkinlik düzenleyen ve Trabzon dağlarını tanıtan bir kulübüz. Bu arkadaşların başında yirmi yıllık dağcılık tecrübesi olan bir sporcumuz var." ifadelerini kullandı.

Çığ felaketinden sağ olarak kurtulan Vural Ayar ve Hasan Anahar da, olay anında silah sesi duymadıklarını söyledi. Vural Ayar, olayın 20 metrelik bir alanda gerçekleştiğini dikkat çekti. Ayar, şöyle devam etti: "Bizim yürüdüğümüz alanda kar falan yoktu. Zigana Dağı Tesisleri'ne kayak için gelenler bile bize katılarak yürümeye devam ettik. Her şey bir anda oldu ve kar altında kaldık."dedi.

Olay yerinde silah sesi duymadıklarını anlatan Ayar, "Kar koparken bir ses oldu. Kaçma şansımız falan yoktu, bir kaç saniyelik bir olaydı. Vadiye doğru çok sürüklendik. Bu yüzden can kaybı fazla oldu. Aşağıya indiğimizde 4 arkadaşımız çığ üzerindeydi. Onların da ikisi kurtuldu." diye konuştu.

Hasan Anahar ise çığın aniden meydana geldiğini kaydederek, "Olay sırasında ne olduğunu anlayamadık. Herşey biranda oldu. Biz hemen arkadaşlarımızı çığ altından çıkartmaya çalıştık. Kar beton gibiydi. 3-5 dakikalık bir hadise. Araba çarpması gibi bir şey. Başka bir izahı yok bunun." şeklinde konuştu.

Bakan Özak ve Başeskioğlu, buradan ayrılarak Burçak Sevim ve Gülhanım Piyale'nin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Ziyaretlerinde Bakan Özak ve Başeskioğlu ile birlikte AK Parti Trabzon Milletvekili Cevde Erdöl, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Emniylet Müdürü Feridun Boz, Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ile diğer yetkililer de hazır bulundu. (CİHAN)

Kaynak: CHA