Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı Özkaya Açıklaması

Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı Özkaya Açıklaması

"Türkiye'de 10 milyon 300 bin işçi var."

Öz Büro İş Sendikası Genel Başkanı Özkaya Açıklaması

Büro, Eğitim, Güzel Sanatlar, Ticaret ve Kooperatif İşçileri Sendikası (Öz Büro-İş) Genel Başkanı Muharrem Özkaya,

"Türkiye'de 10 milyon 300 bin işçi var. Bunun içinden 880 bin işçi yani yüzde 8.5 örgütlüdür" dedi.

Özkaya, MÜSİAD Kocaeli Şubesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, sendikalarının torba kanunu uygulamasından sonra en hızlı örgütlenerek kısa sürede üye sayısını Türkiye'deki bütün sendikalardan daha hızlı artıran bir sendika olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığındaki çalışmaların, belediyelerde yapılan çalışmalardan daha kıymetli olduğunu ve belediyelerde daha az siyasi çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Özkaya, Milli Eğitim Bakanlığına ait iş yerlerinde çalışmaya başlayan işçilerin yeni iş kolunda daha rahat edeceklerini bildirdi.

Yeni iş koluna uyum sürecinde kendilerine büyük bir görev düştüğünü kaydeden Özkaya, şunları söyledi:

"Bu konuda bize düşen görev önce örgütlü yapıyı korumaktır. Sendikamız kısa süre içerisinde Türkiye genelinde 7 bin rakamının üzerinde işçi arkadaşımızın teveccühü ile karşılaşmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'na şu ana kadar belediyelerden ilişiği kesilip bakanlığa nakil olan işçi sayısı yaklaşık olarak 16 bindir. Bugün gelinen noktada Milli Eğitim Bakanlığı'na ait iş yerlerine 16 bin işçi arkadaşımız nakil olmuştur. Biz bu arkadaşlarımızdan ülke genelinde sendikamıza üye yaptığımız bin 93 işçi ile beraber üye sayımızı 7 bin 230'a çıkardık."

Türkiye'de 600'den fazla belediyeden Milli Eğitim Bakanlığına geçiş yapan işçilerin yeni iş kolunda, toplu iş sözleşmeleriyle karşı karşıya olduğunu belirten Özkaya, şöyle devam etti:

"Günlük ücreti 28 lira olan işçiler, günlük ücreti 60, 90 ve 108 lira olan işçiler karşısında mağdur durumdadır. Aynı şekilde ikramiyeleri farklı, ilave gün sayıları farklı, kıdem tazminatı gün sayıları farklı arkadaşlarımız var. Bunların hepsi nasıl bir araya getirilecek nasıl bir toplu iş sözleşmesi imzalanacak diye düşünüyoruz. Yeni dönemde hepimizi bekleyen sorumluluk ve görev budur. Mevcut toplu iş sözleşmelerimizi, kazanımlarımızı korumak ve onu ileriye getirmektir. Bunu ülke genelinden hemen hemen üç beş arkadaşımızın katıldığı toplu iş sözleşmesi taslağını hazırlama komitesi oluşturarak yapacağız. Toplu iş sözleşmemizin taslağını en az 2 gün bir otele kapanıp, yüzden fazla arkadaşımızın bir araya gelmesiyle oluşturacağız."

Çok sayıda işçinin sendikasız çalıştığını ifade eden Özkaya, şöyle konuştu:

"Türkiye'de 10 milyon 300 bin işçi var. Bunun içinden 880 bin işçi yani yüzde 8.5 örgütlüdür. Bugüne kadar çok sayıda sendikanın üzerinde anlaştığı barajı binde 5'e düşüren, noter şartlarını kaldıran, sendikanın üyelerine ilave güvence sağlayan, üzerlerinde uzlaşılan taslağın biran önce yasalaşması gerekiyor."

- KOCAELİ