Öymen: "Köklü Yargı Reformuna İhtiyaç Var"

Öymen: "Köklü Yargı Reformuna İhtiyaç Var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 301. Madde ile İlgili Tartışmaları Değerlendirirken, 'Sorun Sadece 301. Madde Değil. Köklü Bir Yargı Reformuna İhtiyaç Var' Dedi.

Öymen:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 301. madde ile ilgili tartışmaları değerlendirirken, ''Sorun sadece 301. madde değil. Köklü bir yargı reformuna ihtiyaç var'' dedi.

Öymen, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasınca düzenlenen konferansta, 301. maddenin başlangıcının 1926 yılına kadar gittiğini söyledi.

Öymen, maddede şimdiye kadar 7 değişiklik yapıldığını, bunların üçünün AB uyum yasaları kapsamında gerçekleştirildiğini ve özünün her zamana korunduğunu ifade etti.

Benzer hükümlerin, Avrupa ülkelerinin ceza yasalarında da olduğunu anlatan Öymen, maddeye yapılan son eklemeyle ''eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları''nın kapsam dışı bırakıldığını, sadece ''aşağılamalara'' cezai sorumluluk yüklendiğini kaydetti.

Öymen, konu ile ilgili asıl rahatsızlığın yurt dışından gelen talepler doğrultusunda ülke içinden yükselen seslerden kaynaklandığını ifade ederek, ''Bunlar yabancıların kölesi gibi olmuşlar. Bunların gözünde yabancıların haksız taleplerine direnenlerin beş paralık değeri de yok'' diye konuştu.