Öymen'den Çarpıcı Açıklamalar

Öymen'den Çarpıcı Açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "ABD'nin İstihbaratta Kullandığı Teknoloji İyi Olsaydı, 6 Yıldır Usame Bin Ladin'i Ele Geçirirdi" Dedi.

Öymen'den Çarpıcı Açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “ABD'nin istihbaratta kullandığı teknoloji iyi olsaydı, 6 yıldır Usame Bin Ladin'i ele geçirirdi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Uludağ Üniversitesi'nde Cumhuriyet ve Atatürk Haftası Etkinlikleri çerçevesinde "Türkiye'nin geleceği"konulu konferansa katıldı. Türkiye'nin tarihi geçmişine ve yaşanan gelişmelere değinerek konuşmasına başlayan Öymen, Türkiye'nin geçmişte her konuda kendi kararını kendisinin verdiğini belirtti. Hükümetin aldığı teskereyi cesaretle kullanamadığını savunan Öymen, "Hükümete 2003 yılında 2 kez teskere verildi. Bu sefer de tezkere verildi ama hala hükümet bunu cesaretle kullanamadı. Başbakan 5 Kasım'ı bekledi ve ABD'ye gitti. Bush ile görüştü ve bekledikleri cevabı aldığını söyledi. ABD bu sefer engellemedi. Çünkü halkın ayaklandığını gördü. Ne kadar güçlü olursanız olun, halkın gücü herşeyden daha üstün. Milli menfaatler konusunda kimsenin kararını beklemeden kendi kararımızı kendimiz vermeliyiz"dedi.

Türkiye'nin ABD istihbaratıyla çalışmasının doğru olmadığını öne süren Öymen, "Türkiye, ABD nereyi gösterirse orayı mı vuracak? Kendi istihbaratını yaparak istediği yeri vurmalı. ABD'nin gelişmiş istihbaratı ve teknolojisi yeterli olsaydı, 6 yıldır aradıkları Usame Bin Ladin'i ele geçirirlerdi. Önce kendi istihbaratımız, sonra istenirse ABD ile iş birliği yapılmalı" diye konuştu.

08.11.2007 22:22 TSİ

Kaynak: İHA