Ovalar Tarımsal Sit Gibi Korunacak" Açıklamasına Çiftçiden Destek - Haberler
Haberi Paylaş

Ovalar Tarımsal Sit Gibi Korunacak" Açıklamasına Çiftçiden Destek

Ovalar Tarımsal Sit Gibi Korunacak

Mardin'deki üreticiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in ovaların korunmasına ilişkin açıklamasına destek verdi.

Mardin'deki üreticiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in ovaların korunmasına ilişkin açıklamasına destek verdi.

Bakan Çelik'in, "Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen bu ovalarımız artık 'tarımsal sit' gibi korunacak. Böylelikle tarımsal nitelik taşıyan ovalarımızın amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu yok olmasını büyük ölçüde önlemiş olacağız." açıklaması Kızıltepe ilçesinde memnuniyetle karşılandı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Mardin İl Temsilcisi İbrahim Halil Kuzu, gazetecilere yaptığı açıklamada Kızıltepe Ovası'nda yaklaşık 1 milyon 350 bin dekar işlenebilir tarım arazisi olduğunu belirterek, 950 bin dekar arazide sulu tarım, 400 bin dekar da ise kuru tarım yapıldığını söyledi.

Ovaların korunması gerektiğini vurgulayan Kuzu, "Bakanımızın açıklanmasını sevinçle karşıladık. Tarım arazilerinin yapılaşma veya başka amaçla kullanılmasını istemiyoruz." dedi.

Çiftçi Cebrail Bülbül ise arazilerin korunması gerektiğini vurgulayarak, "Tarım arazisi bizim hazinemizdir. Özellikle de yapılaşmanın tarım dışı alanlarında yapılması daha uygun olur." ifadesini kullandı.

Ahmet Ayhan da tarım alanlarının yapılaşmaya açılmamasını istedi.

Ovalar Tarımsal Sit Gibi Korunacak Açıklamasına Çiftçiden Destek

AA - Son Dakika Haberleri

Faruk Çelik, Kızıltepe, Mardin, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title