Otomotivin Başkenti Krizi Atlattı

Otomotivin Başkenti Krizi Atlattı
OtomobilGazetesi.com - Haberler | Otomobil

Sabah Gazetesi Otomotiv Editörü Ufuk Sandık'ın Detroit Otomobil Fuarı İzlenimleri.

Uluslararası Detroit Otomobil Fuarı kapılarını açıyor. 2011'in ilk şovu katılımcı ve sergilenen yeni model sayısıyla, ABD'de krizin sona erdiğinin sinyallerini veriyor. ABD'nin olduğu kadar dünya otomotivinin de başkenti kabul edilen Detroit'te düzenlenen uluslararası otomobil fuarı, bugün 40'ıncı dünya prömiyeri ile kapılarını açıyor. 2011'in ilk şovu Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı (NAıAS) hem katılımcı hem de sergilenen yeni model sayısıyla, ABD'de krizin sona erdiğinin sinyallerini veriyor. ABD'den dünyaya yayılan finansal krizin derinden etkilediği birçok otomotiv markası, geçen yıl Detroit Otomobil Fuarı'na katılmamıştı. Zaten, ABD'deki otomobil satışları da toparlanmanın başladığını gösteriyor. ABD'de tüketici talebinin önemli göstergelerinden biri olan otomotiv satışları geçen yıl yüzde 11 yükselerek, 11.6 milyona ulaştı. ABD'de otomotiv satışları geçen yıl aralıkta 2009'un aynı ayına göre ise yüzde 11 artarken, toparlanmanın bu yıl hız kazanacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl 27'si dünya prömiyeri olmak üzere toplam 37 yeni modelin sergilendiği şov, bu yıl 40'ı dünya prömiyeri olmak üzere 60'ın üzerinde yeni modele ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 104'üncüsü düzenlenen fuar, öncelikle 50 farklı ülkeden gazeteciler için bugün ve yarın kapılarını açacak.

Spor damgası

Porsche 918 Spyder

Dört yıldır uzak kaldığı fuara bu yıl süper spor otomobili 918 Spyder modeli ile dönüş yapacak.

Daha güçlü

Chrysler 300

Yeni amiral gemisi 300, eski jenerasyon 300'e göre büyüyen boyutları ile dikkat çekiyor. Modelde, 3.6 litre 6 silindir ve 5.7 lt. 8 silindirli motorlar var.

ABD'ye özel

Volkswagen NMS

VW'nin ABD pazarı için geliştirdiği Passat'tan daha uzun ve geniş tasarlanan araç, Tennessee fabrikasında üretilecek.

Aile otomobili

Toyota Prius

Hibrid Prius'un yedi kişilik MPV versiyonu da ilk kez fuarla birlikte gün ışığına çıkıyor.

Farklı tasarım

Kia KV7

Martı kanat akımından etkilenen Kia da KV7 konseptinde, ön ve arka koltukları geçişi kolaylaştıran kapılar kullanılmış. Araç yeni tasarım diliyle markanın önümüzdeki dönemde crossover modellerinde kullanacağı yüzü temsil ediyor.

715 bin ziyaretçi bekleniyor

Otomotivin anavatanı olarak bilinen Detroit'te gerçekleştirilmesi itibariyle 12-13 Ocak tarihlerinde ise endüstride faaliyet gösterenleri ağırlayacak fuarı, otomobilseverler ise 15-23 Ocak'ta ziyaret edebilecek. Fuarı, 715 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Detroit'e bu yıl da Nissan, ınfiniti, Mitsubishi, Rolls-Royce, Fisker ve Suzuki katılmıyor ama fuarın düzenlendiği Cobo Center'ın 750 bin metrekarelik alanı tamamen dolmuş durumda. Tek Çinli olarak BYD'nin de katılacağı fuarda bu yıl GM, Toyota ve Ford sergi alanlarını büyüterek gövde gösterisi yapacak.

Kaynak: OtomobilGazetesi.com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title