Otomotiv Yan Sanayi Yurtdışına Açılıyor

Otomotiv Yan Sanayi Yurtdışına Açılıyor

Türkiye'de Renault, Toyota, Ford, Honda, Mercedes ve Hyundai Gibi Markaların Tedarikçisi Olan Farplas, Global Araç Projelerinde Yer Alabilmek İçin 2008 Ortasında Hindistan'da da Üretime Başlayacak.

Otomotiv Yan Sanayi Yurtdışına Açılıyor

Türkiye otomotiv yan sanayinde, global üretim için yurtdışında yapılan yatırımlar hız kazanıyor. Türkiye'de Renault, Toyota, Ford, Honda, Mercedes ve Hyundai gibi markaların tedarikçisi olan Farplas, global araç projelerinde yer alabilmek için 2008 ortasında Hindistan'da da üretime başlayacak.

Farplas, Hindistan'da ülkede ticari araç OEM üreticilerine dashboard, iç trim kaplama parçaları ve hava kanalı üretimi yapacak.

Farplas Genel Müdürü Ali Rıza Aktay, yaptığı açıklamada, global oyuncu olmak için müşterilerinin bulunduğu ülkelerde yatırım yapmak gerektiğini vurgulayarak, önümüzdeki dönemde Hindistan'da kuracakları iki tesisin ardından, Mısır ve İran'da da çeşitli yatırımlara imza atacaklarını kaydetti.

-"GLOBAL MARKA DEĞİL, GLOBAL ÜRETİCİ OLDUK"-

Özellikle otomotiv sanayinde ticari ve binek araç üreticilerine hizmet verdiklerini ifade eden Aktay, Farplas'ın mevcut teknolojileri ile 8 bin ton/yıl plastik hammadde işleme kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Aktay, Renault, Toyota, Ford, Honda, Mercedes ve Hyundai gibi müşterilerinin global projelerine hizmet ederek dolaylı ihracat yaptıklarına, bu markalardan bağımsız olarak tasarlanan özellikle aydınlatma parçalarını ise AB ve Ortadoğu ülkelerine direk ihraç ettiklerine dikkat çekerek, global marka olmaktan çok global üretici haline geldiklerine vurgu yaptı.

-"DEV ŞİRKETLER LOKAL KARARLARI KISITLIYOR"-

Otomotivde yeni oluşumun, global araç projeleri üzerinde yoğunlaştığını, küresel şirketlerin lokal kararları kısıtladığını ifade eden Aktay, şöyle konuştu:

"Bu gelişime paralel olarak iç pazar potansiyeli de yüksek olan Hindistan'ın Pune şehrinde devreye girecek olan ilk tesisimiz; ticari araç OEM üreticilerine dashboard, iç trim kaplama parçaları ve hava kanalı üretimi yapacak olup, 2008 yılı ortasında devreye girecektir. Binek araç OEM üreticileri ile sürdürülen görüşmelere paralel olarak, ikinci tesisimizin Chennaie şehrinde olması planlanmaktadır. Ayrıca Mısır ve İran'a yatırım planlıyoruz."

-2008'DE HEDEF YÜZDE 15 BÜYÜME-

Halen 255'i mühendis ve teknisyen olmak üzere bin 450 kişi istihdam eden Farplas, 2008'de yüzde 5 oranında çalışan sayısında artış hedefliyor. Yine 2006 yılında 80 milyon euro ciro elde eden şirket, bu yılı 110 milyon euro ile kapatmayı, 2008'de ise yüzde 15 daha büyümeyi planlıyor. (ANKA9

(AD/NB/ZG)