Otomotiv Test Merkezi İçin Bursa Yenişehir'de Karar Kılındı

Otomotiv Test Merkezi İçin Bursa Yenişehir'de Karar Kılındı

Vali Şahabettin Harput, uzun süreden beri kamuoyunun gündeminde olan Bursa'da otomotiv test merkezi kurulması konusunda sona gelindiğini söyledi.

Otomotiv Test Merkezi İçin Bursa Yenişehir'de Karar Kılındı

Vali Şahabettin Harput, uzun süreden beri kamuoyunun gündeminde olan Bursa'da otomotiv test merkezi kurulması konusunda sona gelindiğini söyledi. Harput, "Yenişehir üzerinde yoğunlaştık. Bölgede yaptığımız araştırmalarda bu manada uygun arazi tespit edildi." dedi.

Vali Harput, otomotiv test merkezinin olmaması nedeniyle Türkiye'de üretilen otomobillerin, büyük masraflarla yurt dışına gönderilerek teste tabi tutulduğuna dikkat çekti. Harput, "Bu manada otomotiv test merkezinin ülkemizde yapılması hem maddi, hem manevi, hem de prestij olarak büyük önem taşıyor. Bu istikamette Bursamızda hepinizin bildiği gibi uzun bir süreden beri otomotiv test merkezinin yapımı ile alakalı çalışmalar devam ediyor. Son olarak önceki gün Sayın Sanayi Bakanımız Nihat Ergün'ün Bursa'ya gelişi sırasında kendisi ile de bu konuyu görüştük." diye ifade etti.

Konu ile alakalı Bursa'da iki bölge üzerinde durulduğunu anlatan Vali Harput, "Öncelikle Karacabey'de TİGEM arazileri üzerinde yoğunlaşıldı. Ancak Tarım Bakanlığı, tarım arazilerinin zarar göreceği gerekçesiyle konuya sıcak bakmadığı için bu konuda fazla ısrarcı olmadık. Bunun üzerine, başka bölgelerden özellikle Yenişehir üzerinde yoğunlaştık. Bölgede yaptığımız araştırmalarda bu manada uygun arazi tespit edildi." şeklinde konuştu.

Yenişehir ilçesinin, otomotiv test merkezi için ideal yer olarak belirlendiğini anlatan Harput, "TSE eliyle yürütülecek Otomotiv Test Merkezi Projesi için Yenişehir bölgesinde hazırlamış olduğumuz 2 bin 600 dönümlük mera arazisinin, bu maksatla uygun olabileceği değerlendiriliyor." diye konuştu.

Kendisinin TSE, ilgili milletvekilleri ile Yenişehir ile alakalı konuyu görüştüğünü anlatan Vali Şahabettin Harput, şunları söyledi: "Şu anda TSE'nin de olumlu baktığını belirtmek istiyorum. Şu anda bütün şartlar buraya uygun görünüyor. Her hal ve şartta otomotiv test merkezinin Bursa'da yapılması hem prestij olarak hem ekonomik boyutu olarak çok ciddi önem taşıyor."

Valilik olarak, her türlü desteği vereceklerini anlatan Vali Şahabettin Harput, "Önümüzdeki günlerde valiliğimize yapılacak bir resmi müracaatla Yenişehir'deki arazilerde bu maksatla hukuki işlemi başlatmak istiyoruz. Sanayi Bakanımızın da verdiği bilgiye göre, 2013 yılı yatırım programına eğer arsa konusu çözülürse hemen Bursa için otomotiv test merkezini gündeme alınacak." dedi.

Bursa'da yapımı düşünülen otomotiv test merkezinin yaklaşık maliyetinin 150 milyon dolar olmasının beklendiğine dikkat çeken Harput, şöyle devam etti: "Yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Burada belki bine yakın insanın istihdamını da düşünürsek çok büyük bir değer katacağı açıktır. Şimdiden tüm kamuoyu, vatandaşlar, sivil toplum, milletvekilleri, hükümet bu konuda hemfikir. İnşallah bunun en kısa zamanda sonuçlanacağını vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum."