Otomatik Tanımlama Sistemi Test Edildi

Otomatik Tanımlama Sistemi Test Edildi

Ulaştırma Bakanlığı Otomatik Tanıma Sistemi (aıs) Projesini Sonuçlandırıyor. Yerli Üretim Otomatik Tanımlama Sistemi (aıs) Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Katımıyla Test Edildi. Gelişmiş Radar Sistemlerine Ek Olarak Kullanılacak Aıs Sistemiyle Kaptanlar Çevrelerinde Görülen Veya Görülmeyen Ge...

Otomatik Tanımlama Sistemi Test Edildi

Ulaştırma bakanlığı otomatik tanıma sistemi (AIS) projesini sonuçlandırıyor. Yerli üretim Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`ın katımıyla test edildi. Gelişmiş radar sistemlerine ek olarak kullanılacak AIS sistemiyle kaptanlar çevrelerinde görülen veya görülmeyen gemileri, dar su yollarındaki riskleri, karaya oturma ve çarpışmaları önceden görerek kontrol altına alınabilecek.

T-tronirs tarafından geliştirilen iki tip; TT 450 ADIS-A ve TT 450 ADIS-B cihazlarıyla gemilerin otomatik takibi yapılabilecek. Böylelikle gemi kazalarının, insan ve mal kaçakçılıklarının önüne geçilebilmesi hedefleniyor. 2007 yılında hayata geçirilmesi planlanan projenin maliyeti 6 milyon 265 bin YTL. Tamamen Türk mühendisler tarafından kurulan sistem oldukça güvenli görülüyor. Projenin tanıtımı amacıyla İstinye`deki Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri İstanbul Merkezi`nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Yıldırım, Türk Telekomun ADSL fiyatları ile ilgili aldığı kararları ilk defa bu toplantıda açıkladı. Yıldırım, ¨Türk Telekom aldığı bir kararla internet erişiminde ucuzluk getirdi. Sınırsız internet kullanımında yüzde 18 indirim yapıldı. İnternet hızı 2 ile 4 kat artırıldı¨ dedi.

3 yıldır gemi güvenlik sistemi hakkında tedbirler alındığını belirten Yıldırım, ¨Teknolojiyi gerek donanım gerekse yazılım olarak sadece kullanan konumunda olmamız üzücü birşey. Ticari anlamda bu teknolojileri sadece izleyicisi ve kullanıcısı olmaktan çıkıp bu teknolojiyi geliştirerek hem kendi ihtiyaçlarımızı, hem de başka ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi göstermiş bulunuyoruz¨ diye konuştu. Sistemin ortaya çıkartılmasında emeği geçen firmaların maddi destek almadıklarını dile getiren Yıldırım, ¨Bize düşen gayretle çalışan firmaları ayrı ayrı desteklemek ve onların bir küresel oyuncu haline gelmesini sağlamaktır¨ dedi.

Basın toplantısında aynı zamanda Türk Telekom Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz ve Telekom Kurumu Başkanı Tayfun Acarer katıldı. Toplantı sonrası gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Paul Doany, ADSL fiyatlarındaki indirimle ilgili olarak, ¨256`lık limitsiz kullanımla ilgili olarak hızı 4 defa artırıp aynı fiyattan veriyoruz. 4 GB`e kadar kullanım hakkı sağlıyoruz. 6 GB altındaki kullanıcıları tesbit ediyoruz, müşterilerileri soruyoruz. Müşteride memnun kalıyorsa kullanıyor. Böyleliklie yüzde 18`lik indirim sağlamış oluyoruz¨ şeklinde konuştu. Türk Telekomun AVEA`nın yüzde 88`lik hissesine sahip olup olmadığı yönündeki soruya cevaplayan Doany, ¨Şu an Türk Telekom olarak Telekom İtalya`yla ilgili hisse devri ile ilgi anlaşma yaptık. Türkiye`deki telekom kurumuna müracat ettik ve onay bekliyoruz. Yetkili otoritelerden onay gelince işlem tamamlanmış olacak. AVEA içindeki 8 üye Türk Telekom`dan gelmiş olucak, 2 üye de İş Bankası`ndan¨ diye konuştu.