Oto Galerileri, Şehir Merkezinden Otomotivciler Sitesi'ne Taşınıyor

Samsun merkezde ikinci el araç alım satımı yapan otomotivciler, bitmek üzere olan ve içinde 90 dükkanın yeraldığı Otomotivciler Sitesi'ne 1 Mayıs itibariyle taşınmaya başlıyor.

Oto Galerileri, Şehir Merkezinden Otomotivciler Sitesi'ne Taşınıyor

Samsun merkezde ikinci el araç alım satımı yapan otomotivciler, bitmek üzere olan ve içinde 90 dükkanın yeraldığı Otomotivciler Sitesi'ne 1 Mayıs itibariyle taşınmaya başlıyor.

Büyükşehir belediye meclis kararı ile şehir merkezinden çıkmaları öngörülen galericiler için Samsun-Ankara Karayolu Toybelen mevkiinde, 1,5 yıl önce 50 dönüm arazi üzerinde yapılmasına başlanan Samsun Otomotivciler Sitesi son aşamaya geldi. Samsun Otomotivciler Sitesi çatısı altında toplanmanın, sektör açısından iyi bir gelişme olacağını belirten otomotivciler, bayi adı altında ikinci el araç alım satımı yapan iş yerleri hakkında da bir düzenleme yapılması gerektiğini, aksi takdirde, haksız rekabetin söz konusu olacağını söylediler.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Otomotivciler Dernek Başkanı Hasan Kahyaoğlu, galericiler camiasını bir çatı altında toplayarak, esnafın hak ettiği noktaya gelmesini istediklerini ifade etti. Kahyaoğlu, "2011 yılı içersinde Türkiye genelinde 4 milyon 821 bin 773 adet araç satılmış. Yaklaşık 3,5 milyon araç, galeri, bayiciler ve ikinci el satıcılarının dışında internet dışında sokak aralarında oto pazarlarında, kıyıda köşede satılan araç sayısıdır. Siteleşmek demek, bu camiayı bir çatı altında toplamak ve güven vermektir. Samsun veya Karadeniz bölgesinde 'Ben araç alacağım' diyen vatandaşımız artık Samsun Otomotiv Sitesi'nden güvenle araba alınır diyecek." dedi.

Başkan Kahyaoğlu, idari binanın yanısıra 90 dükkanın yer aldığı siteye, şehir merkezinde bulunan İkinci El Otomotivciler Kurulu'nun belirlediği galericilerin, dükkanlarına 1 Mayıs itibarıyla taşınmaya başlayacağını hatırlattı. Kahyaoğlu, bu siteden çıkan hiçbir aracın ekspertiz raporsuz olmayacağını kaydetti. Kahyaoğlu, "Ciddi anlamda bir galerici dediğimiz iş adamıdır, tüccardır. Hiçbir arkadaşımız burada ne çenç araba ne de pert olmuş araba alır. Ne garip ki Türkiye'de 3,5 milyon araç başkalarının eliyle alınıp satılıyor. Bütün olumsuzlukların faturası galericiye çıkıyor. Bu sektörün ciddi, dürüst esnafı ve tüccarı araç alış-verişlerinde yaşanan sıkıntılardan muzdariptir. Siteyle birlikte Samsunumuza yeni bir kimlik geliyor. Yeni bir güven geliyor. Siteye taşınmakla yeni bir strateji, yeni bir vitrinle müşterisinin önüne çıkacak. Burada bizim ekspertiz raporunu verecek teknik servis oluşturacağız. Bu siteden çıkan hiçbir araç ekspertiz raporsuz olmayacak. Aracın kaportası, motoru başta olmak üzere her yönüyle rapor ruhsatında veya satıcı firmanın dosyasında duracak. Müşteri, ekspertiz raporu elinde, almayı düşündüğü aracı inceleyecek. Artık sanayiye gitme ihtiyacı duymayacak. Gelişmiş ülkelerde bu uygulama mevcut, bizde de artık böyle olacak. Eğer ekspertiz raporunun dışında bir sorun çıkarsa oluşturacağımız hakem heyetiyle bu sorunu kendi içimizde çözeceğiz. Böyle bir güven sağlanmasıyla müşterimiz gönlü rahat bir şekilde araç alımı yapacak. Bir kişi artık ben siteye gidip araç alacağım dediğinde endişesi olmayacak. Sitemiz güvenilir bir ticaret merkezi olacak. Bu sadece Samsun'a değil, bölgemize hitap edecek." diye ifade etti.

Galericilerin, yeni yerlerinde, bundan sonra resmen ikinci el otomotiv işini yapacaklarını sözlerini ekleyen Kahyaoğlu, şöyle devam etti: "Şehir merkezindeki galericilerin tamamı buraya taşınmak mecburiyetinde. ya bu siteye taşınacak ya da kapatmak zorunda kalacak. Şehir merkezinde artık galeri olayı bitecek. Bayiler, plaza olduğu için onlar hakkında şu anda bir karar çıkmadı fakat bizim bir itirazımız var. Bunu ilgili mercilerde de dile getirdim. Bayiler daha önceki yıllarda takastan aldıkları araçları ya kendileri satardı ya da galericilere satarlardı. Şimdi ise takastan değil, tam olarak galericilik sistemi oluşturdu. İş yerlerinin yakınlarına kurdukları iş yerleriyle ikinci el araç alım-satımı yapmaktadırlar. Bayilik değil, resmen 2. el otomotiv galericiliği yapmaya başladılar. Takasa bir şey dediğimiz yok fakat orada resmen galericilik yapıyorlarsa bize dahil olmak zorundalar. Aksi takdirde bu şekilde haksız rekabet olmaktadır. Orada x markası güvencesi altında ikinci el araç-satımı yapıyor. Bu hiç etik değil. Buna da bir düzenleme getirilmesi gerekiyor."

Dernek 2. Başkanı ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İbrahim Kahraman ise bayilerin, ikinci el oto alım satımı yaparak şehir merkezinde kalmasının sektör açısından etik olmadığını vurguladı. Kahraman, "Bayiler son üç yıldır, ikinci el oto alım satımı yapmaya başladı. Haksız bir rekabet, çünkü biz şehir içinden çıkarak örnek bir projeyle bu alana taşınıyoruz. Bayilere de bu noktada bir düzenleme getirilmesi gerekmektedir. Bu taşınma sürece yaklaşık 20 yıldır gündemdeydi. Arkadaşlarımızla yaklaşık 6 yıl önce başlattığımız çalışmalarla bu günlere gelindi." dedi.

Otomotiv sektörünün, ölmeyen ve sürekli büyümeye giden bir sektör olduğunu kaydeden İbrahim Kahraman, "20-30 yıl öncesini hatırlayanlar Türkiye'de çok araç var diyor. Gelişmiş ülkelere bakılırsa, Türkiye'de araç sayısı istenilen noktada değildir. Gelişmiş ülkelerde, kişi başına milli gelir ve bin kişiye düşen araç sayısına bakılır. Avrupa ülkelerine gidildiğinde bu iki unsur öne çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde bin kişiye düşen araç sayısı 550-700 rakamları arasında değişmektedir. Türkiye'de ise bu sayı 130 civarlarındadır. Gelişmiş ülkelerdeki bu sayılar standart kalsa bile Türkiye ancak 50 yıl sonra bu rakamlara ulaşılır. Bu nedenle biz sahamızda, sektörümüzdeki bu açıkları ve aksaklıkları kurduğumuz derneğimizle entegre bir şekilde belli bir noktaya getirmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

İlerleyen zamanlarda ikinci el otomotiv sektörünün çok daha iyi duruma geleceğine inandığını belirten Kahraman, şöyle devam etti: "Biz ikinci el otomotivciler olarak, şehir merkezinde galericiliğin uygun olmadığını her yönüyle bilincindeyiz. Bu anlamda arkadaşlarımızla siteye gönüllü bir şekilde taşınarak, halkımıza en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Yeni yerimiz olan ve sektörü bir çatı altında birleştiren Samsun Otomotivciler Sitesi'nin, Samsun ve bölgemize en iyi şekilde hizmet vereceği kanısındayım. Sitenin yanısıra vatandaşlarımızın araçlarını alıp satabilmesi için otomotivciler sitemizin yanında bulunan yaklaşık 15 dönümlük arazide derneğimize bağlı olarak haftada bir gün olmak üzere açık oto pazarı uygulaması planlamaktayız. Bu kapsamda da Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili mercileriyle görüşmeler devam etmektedir."