'Otizm Tarama Projesi' 2007 Haziran Sonuna Kadar Uzatıldı

'Otizm Tarama Projesi' 2007 Haziran Sonuna Kadar Uzatıldı

Yaşam Boyu Süren Yaygın Gelişim Bozukluğu Olarak Tanımlanan Otizm Rahatsızlığına Karşı, Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı İşbirliği ile 2006 Haziran Ayında Başlatılan ve İlk Etapta Bursa, Adana, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep İllerini Kapsayan "Otizm Tarama Projesi", 2007 Haziran Sonuna Kadar Uzatıldı.

'Otizm Tarama Projesi' 2007 Haziran Sonuna Kadar Uzatıldı

Yaşam boyu süren yaygın gelişim bozukluğu olarak tanımlanan Otizm rahatsızlığına karşı, Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile 2006 Haziran ayında başlatılan ve ilk etapta Bursa, Adana, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep illerini kapsayan "Otizm Tarama Projesi", 2007 Haziran sonuna kadar uzatıldı.

Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile yürütülen "Otizm Tarama Projesi" çerçevesinde belirlenen beş büyük ilde yaşayan 18 - 36 aylık çocuklara ilk etapta bu konuda eğitim almış yardımcı sağlık personelinin doldurduğu MCHAT testi, şüpheli görülen çocuklara ise diğer aşamada konu hakkında eğitimli doktorlar tarafından CHAT testi uygulanıyor. Bu safhada da şüphe hala devam ediyorsa, çocuk Çocuk Psikiyatrisine sevk ediliyor. Bursa genelinde ise proje için belirlenen 54 Birinci Basamak Sağlık Kuruluşunda bulunan doktor ve yardımcı sağlık personeline 2006 Mayıs ayında hizmet içi eğitimler verildikten sonra, Haziran 2006'da Otizm tarama testi uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında şu ana kadar Bursa'da 11 bin çocuğa MCHAT, şüpheli 62 çocuğa ise CHAT uygulandı. CHAT uygulanan 17 çocuk ise Çocuk Psikiyatrisine sevk edildi.

Beyin gelişiminin ilk beş yaşına kadar en hızlı dönem olduğuna işaret eden ve bu dönemin çocukların yeteneklerini doğrudan etkilediğinin altını çizen Bursa Sağlık İl Müdürü Dr. Serhat Yamalı, "Bu nedenle otizm tanısının üç yaşından önce konularak tedaviye başlanması önemlidir. Otizm tarama projesi 18 - 36 ay arası çocukları kapsıyor. Ailelere de bu konuda büyük görev düşüyor. Çocuklarında en ufak bir şüpheli davranış sezdiklerinde, mutlaka bir sağlık ocağına başvurup test yaptırsınlar. Bunu asla ihmal etmesinler. Erken, yoğun özel eğitimle bu çocukların istenmeyen davranışları kısıtlanır, iletişim ve günlük yaşam becerileri geliştirilir, bağımsızlıkları artar. Böylelikle çocuklar aile ve sosyal yaşamın içinde bağımsız bir birey olarak yerlerini alabilirler" dedi.

Dünyada çocukluk çağında rastlanan gelişim bozukluklarında üçüncü sırada yer alan Otizmde erken tanı ve tedavinin önemine değinen Bursa İl Sağlık Müdürlüğü AÇS/AP'den (Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması) sorumlu Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Habib Kutlucan da otizmin yaşam boyu süren ve kesin tedavisi bulunmayan bir rahatsızlık olduğunu belirterek, "Sağlık Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı tarafından 2006 Haziran ayında başlatılan ve 2006 Aralık ayı sonunda bitirilmesi planlanan Otizm Tarama Projesi, daha verimli olabilmesi amacı ile 2007 Haziran sonuna kadar uzatıldı" diye konuştu.

(EŞ-ÖK-ÖK-Y)