"Otellerin Doluluk Oranı Sezon Sonuna Kadar Yüzde 92, Avrupa'da Hala Tanıtım Yapıyoruz"

Titreyengöl-turizm Yatırımcıları Birliği(tisoyab) Başkanı Ali Keleş, Destinasyon Bölgesindeki Otellerin 31 Ekim Tarihine Kadar Doluluk Oranının Yüzde 92 Olduğunu Belirtti.

03.10.2009 13:36 | Son Güncelleme: 03.10.2009 13:36

Titreyengöl-Turizm Yatırımcıları Birliği(TİSOYAB) Başkanı Ali Keleş, destinasyon bölgesindeki otellerin 31 Ekim tarihine kadar doluluk oranının yüzde 92 olduğunu belirtti. Havalarının güneşli gitmesiyle birlikte doluluk oranın kasım ayına da sarkabileceğini belirten Ali Keleş, kışın Titreyengöl-Sorgun Ormanı bölgesindeki 20 bin yatak kapasiteli konaklama tesislerinin açık kalması için başta Almanya olmak üzere Orta Avrupa ülkelerinde tanıtım yaptıklarını söyledi.

Ali Keleş, Titreyengöl ve Sorgun Çamlığı'nın doğa sporları ve eko turizmine kazandırılması ve kış turizmiyle ilgili yaptığı çalışmaları CİHAN'a değerlendirdi. Bölgede doğa sporları ve eko turizminin yaygınlaşması ve tanıtımı için turizmciler ve Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu(MYO) ile birlikte yaşayan canlı türleriyle ilgili katalog çalışması yaptıklarını belirten Keleş, Sorgun Çamlığı'nda 96 kuş türünün yaşadığını söyledi.

Keleş, "Bu yıl, küresel ekonomik krize rağmen güzel bir sezon geçiriyoruz. Bölgemizdeki otellerin doluluk çok iyi. Doluluk oranındaki yüzde 92'lik sezon sonuna kadar devam edecek. Bölgemizde kışın otellerin açık kalması için Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya'da destinasyon bölgesinin tanıtımları sürüyor. " diye konuştu.

Sorgun Çamlığı'nın dünyanın sayılı kumul ormanı olduğu için sonbahar ve kış döneminde Avrupalı 50 yaş üstü turistlerin trekking(doğa yürüyüşü), walking (yürüyüş), Nordic Walking(İskandinav yürüyüşü) ve bisiklet sporu yapımına çok uygun olduğunu kaydetti. Keleş, Almanya'da bisiklet sporcularının kış ve bahar dönemi antrenmanlarını yavaş yavaş İspanya Mallorca Adası yerine Manavgat'ı tercih etmeye başladıklarını söyledi.

Side-Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği (Side-TUDER) Başkanı Cengiz Haydar Barut ise sezon bitiminde 120 bin yatak kapasiteli Side destinasyonunda 40 bin otel çalışanın işsiz kaldığını hatırlatarak başta sağlık, kongre, doğa ve kış sporları turizmini cazip hale getirerek sezonun 6 aydan 12 aya çıkartılması gerektiğini ifade etti.

Bölge insanın geçiminin yüzde 90'nın turizme bağlı olduğunu belirten Barut, Side destinasyonunda kış turizmi canlanırsa konaklama tesislerinin yılın 365 günü açık olacağını söyledi.

Barut, böylece sezon bitiminde 40 bin sektör elamanın açıkta kalmayacağını sözlerine ekledi.

Titreyengöl Clup Magic Life Genel Müdürü Şule Billur da 500 yataklı otellerinin sezon bitimine kadar doluluk oranın yüzde 10 olduğunu bildirdi. Billur, yıllık ortalama 10 bin Avrupalı bisiklet sporcusu pedal tutkunun otellerinde tatil yaparak Manavgat'ta doğa turuna çıktığını kaydetti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: "Otellerin Doluluk Oranı Sezon Sonuna Kadar Yüzde 92, Avrupa'da Hala Tanıtım Yapıyoruz" - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.8.2020 09:57:04. #1.15#
title