ÖSS Deneme Sınavı Sorusuna Tepki

ÖSS Deneme Sınavı Sorusuna Tepki

Bir Dershanenin Trabzon'da Yaptığı Deneme Sınavında, İstiklal Marşı'nın Bir Kıtasının Sözlerinin Değiştirilmiş Haline Yer Verilmesi Öğrencilerin Tepkisine Neden Oldu.

ÖSS Deneme Sınavı Sorusuna Tepki
13.12.2006 21:36 | Son Güncelleme: 13.12.2006 21:36

Bir dershanenin Trabzon'da yaptığı deneme sınavında, İstiklal Marşı'nın bir kıtasının sözlerinin değiştirilmiş haline yer verilmesi öğrencilerin tepkisine neden oldu.

Alınan bilgiye göre, Uğur Dershanesi Trabzon Şubesi tarafından, Akçaabat ilçesindeki bir lisede, ÖSS adaylarına yönelik deneme sınavı yapıldı.

Sınav kitapçığının edebiyat bölümündeki bir soruda, ''Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme/Sermayeye satılık her santimi, her gramı/Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/Kim çok verirse ona sat bu cennet vatanı'' şeklindeki dörtlüğe yer verilerek, bunun hangi şiir türüne örnek olduğu soruldu.

Dörtlüğü okuyan öğrencilerden bir bölümü İstiklal Marşı'nın aşağılandığı gerekçesiyle sınavı terk ederken, diğer öğrenciler de sınavı hazırlayan yetkililere tepki gösterdiler.

Dershane Müdürü Mustafa Kul, sorunun yer aldığı sınav kitapçıklarının tamamen hata sonucu dağıtıldığını belirterek, kasıt olmadığını savundu.

Kul, geçmiş dönemde bu soru ile ilgili problem yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Soru kitapçıkları imha edilmek üzere dershanemizde arşive kaldırılmıştı. Fakat orada görevli arkadaşın dikkatinden kaçan bu ayrıntı, dergilerin yanlışlıkla bir okula dağıtılmasına neden oldu. Üzgünüz. Bu dergilerin dağıtılması tamamen yanlışlık sonucu olmuştur. Velilerden ve öğrencilerden özür diliyorum.''

Söz konusu soru, 2006 Şubat ayında Kayseri'de bir deneme sınavında kullanılmış, soruya hazırlayanlar hakkında, ''İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı'' gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

Kaynak: AA

title