ÖSS'de Düz Lisenin Adı Yok
Haberler » Eğitim » Haber

ÖSS'de Düz Lisenin Adı Yok

İzmir Öğrenci Seçme Sınavı'nda, Düz Liselerin Yine Varlık Gösteremediği Ortaya Çıktı.

ÖSS'de Düz Lisenin Adı Yok

İzmir Öğrenci Seçme Sınavı’nda, Çağatay Ermiş’in sayısal 2 puan türünde Türkiye Şampiyonluğu ile gururlanıp alt sıralardan sıçramanın sevincini yaşadı, ancak sınav sonuç verilerinde düz liselerin yine varlık gösteremediği ortaya çıktı.

YILLARDAN beri çok çeşitli önlemlerle alt sıralardan kurtulmanın hesaplarının yapıldığı İzmir sayısal puan türünde 2003’te 11. sıraya düşmüştü. Yarışı 2005’te 15, 2006’da 31, 2007’de 37 ve 2008’de 51. sırada bitiren İzmir’in yüzünü geçen yıl Çağatay Ermiş’in sayısal 2 puan türünde Türkiye Şampiyonluğu ile güldürmüştü. İzmir, 2009 ÖSS’de eşit ağırlıklı puanda 46’dan 24’e, sayısalda 51’den 26’ya, sözelde 43’ten 31’e yükselirken, alt sıralardan hızla yukarı tırmanarak umut vermişti.

10 özel okul var

ÖSS’de alınan dereceler, puanlar kadar okulların kent ve ülke genelindeki sıralamaları, yerleştirme oranları veli ve öğrencilerin okul tercihlerinde önemli rol oynarken, 2009 ÖSS sıralaması da belli oldu. Bu tabloda en can alıcı ve can sıkıcı sonuç, genel liselerin her zaman olduğu gibi fen, anadolu, özel fen ve özel liselerinin altında kalması oldu. Baraj puanının 145’e çekilmesiyle İzmirli adayların yüzde 93’ünün başarılı “göründüğü” ÖSS’de düz liselerin adı listelerin alt sıralarında kaldı. Sayısal 2 puan türünde ilk 25’te 15 devlet, 10 özel okul yer aldı.

Fen Lisesi üçüncü

Ancak devlet okulları içinde fen liseleri ve anadolu liseleri, anadolu öğretmen liseleri yer buldu. Sayısal 2 puanda İzmir sıralamasında zirveden hiç inmeyen İzmir Fen Lisesi, Türkiye genelinde 3. olurken, ikinci sıradaki Özel Yamanlar Fen Lisesi Türkiye listesine 19. sıradan girdi. İlk 25’te sondan bir önce Buca Fatma Saygın Anadolu Lisesi var. Türkiye genelindeki sırası 445. Son sıradaki Bornova Yunus Emre Anadolu Lisesi’nin Türkiye genelindeki yeri 477.’lik oldu.

Ragıp Üye: Ciddi önlemler aldık başarıyı artırır

Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, henüz bir yılını doldurmadığı İzmir’de eğitimde başarıyı, kaliteyi artırmak için bir dizi projeyi hayata geçirdiğini söyledi. ÖSS’de başarıyı artırmak için dersaneye gidemeyen öğrencilere olanak yarattıklarını hatırlatan Üye, her okulun başarısızlık nedenlerini kendi türünde ve özelinde belirlediklerini kaydetti.

Eski günlerini arıyor

Üye, “Hem okulların tür ve özelliklerinden kaynaklanan sorunlar var hem de öğrenciden, veliden, fiziki olanak, eğitim araç gereçlerden kaynaklanan. Bunları saptıyor, önlemlerini alıyoruz. Bilgisayarım yok diyene bilgisayar veriyoruz, öğrencinin başarısızlığı veliden kaynaklanıyor denildiğinde, veliyle ilgili proje hazırlıyoruz. Aldığımız ciddi önlemlerle başarımız artacak” dedi. Eğitimciler de, “Bu tablo sürpriz değil. Ama görülmesi gereken bir ayrıntı var o da artık düz liseleri anadolu liselerine dönüştürüyorlar. Ama son yıllarda anadolu lisesi olup da üst sıralarda yer almış tek okul yok. Yani her genel lise anadolu lisesi olacak ama sadece adı değişmiş olacak. İzmirli eski başarılı günlerini özlüyor, yetkililer gereğini yapmalı” dedi.

Moğol öğrenciler kırgın

TÜRK basınında geçen hafta çıkan “Moğolistan’ın hızla azalan nüfusuna çözüm için 20 bin Türk erkeği istediği”haberleri Türkiye’de üniversite eğitimi gören Moğol gençlerin tepkilerine neden oldu. Moğol Öğrenci Birliği Temsilcisi Natsag Lkhagvajav medya kuruluşlarından “özür” beklediklerini, bunun için imza kampanyası açtıklarını belirtti.

“Moğolistan’ın hızla azalan nüfusuna çözüm için 20 bin Türk erkeği istediği” şeklinde bazı gazete ve dergilerde çıkan haberler Türkiye’de sayıları 2 bini bulan Moğol öğrençilerin tepkisine neden oldu. Bu haberlerin kendilerini rencide ettiğini belirten Moğol öğrencileri Birliği Temsilcisi Natsag Lkhagvajav, bu haberlerin Moğolistan’daki Türk vatandaşlarına karşı sempatiyi de azalttığını önesürdü. Lkhagvajav, “Türkiye gibi dost bir ülkenin medyasında gerçeği yansıtmayan bu tarz haberler görmek bizler için çok üzücü. Moğolistan’daki kadınları küçük düşürücü tarzda hazırlanmış bu tür haberler gerçekten gurur kırıcı nitelikte. Türkiye’de yaşayan Moğol bayanları olarak bu haberler yüzünden buradaki bazı bilinçsiz insanlar tarafından da rahatsız edilmeye başladık” diye konuştu.