Osmanlı Köyü Ahmetbey, İstiklal Şehitlerini Unutmadı
Haberler » Güncel » Haber

Osmanlı Köyü Ahmetbey, İstiklal Şehitlerini Unutmadı

Bursa Merkez Osmangazi İlçesine Bağlı 600 Yıllık Osmanlı Köyü Ahmetbey, İstiklal Savaşı Şehitleri İçin Anma Programı Düzenledi. Geleneksel Hale Getirilen Şehitler Anma Programının Üçüncüsüne Katılım Geniş Oldu.

Osmanlı Köyü Ahmetbey, İstiklal Şehitlerini Unutmadı

Bursa merkez Osmangazi ilçesine bağlı 600 yıllık Osmanlı köyü Ahmetbey, İstiklal Savaşı şehitleri için anma programı düzenledi. Geleneksel hale getirilen Şehitler Anma programının üçüncüsüne katılım geniş oldu.

Köy Muhtarı Ahmet Doğan; "Osmanlı döneminde önceleri at çiftliği olarak kurulmuş köyümüz, şehitleri için anıt mezar yaptırdı. Ülke olarak birlik ve bareberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde şehitler için düzenlenen törene katılımın büyük olamsı bizi sevindirdi" dedi.

Ahmetbey Köyü Şehitliği'nde düzenlenen törene milletvekilleri Mehmet Tunçak ve Ali Kul ile, daire müdürleri, Köyleri Kalkındırma Derneği (KÖYDER) Yönetim Kurulu ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim'le başlayan anma proğramı Mevlid-i Şerif'le devam etti. Öğrencilerin gösterileri de büyük beğeni topladı. Ardından hep birlikte yapılan dua ile şehitler unutulmadı.

Törende konuşan Ahmetbey Köyü Muhtarı Ahmet Doğan; "Tarihi bir köy olan, köyümüzde bu yıl üçüncüsünü yaptığımız anma proğramı her yıl Mayıs ayının son haftasında yapılacak. Bu yılki törenlere katılımın geniş olmasından cesaret aldık. Köyümüzde yaptığımız incelemelerde İstiklal Savaşı'nda 21 köylümüz şehit düştü. İl Genel Meclisi'nin katkılarıyla 21 şehidimiz için köy çıkışına güzel bir şehitlik yaptırdık. Gençlerimizin şehitlerini unutmamaları için, köy halkının katılımıyla her yol anma töreni düzenleyeceğiz" dedi. Törenin ardından misafirlere pilav ikram edildi.

Törene katılan KÖYDER Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Dişçi ise; "Tarihi köyün şehitlerine sahip çıkması beni oldukça duygulandırdı. Biz de davet edildiğimizde büyük sevinç yaşadık. Geldik gördük ki, bu millet kendisi uğruna savaşıp şehit düşenleri asla unutmayacaktır" diye konuştu.