Osmanlı Devleti Haberleri

Osmanlı Devleti haber, Osmanlı Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Osmanlı Devleti - 23.8.2020
Haftanın tarihine bakış
1910- Karadağ, Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığını ilan etti.
Osmanlı Devleti - 22.8.2020
Mercidabık Zaferi ve Fırat Kalkanı Harekatı'nın yıl dönümü
Mercidabık Zaferi'nin Osmanlı Devleti'nin, doğu ve güney sınırlarını tehdit ve tehlikelerden arındırmak, barış ve huzuru temin etmek için yaptığını anımsatan Soytürk, bu zaferle dünya tarihçilerinin Pax Otomana dönemi adını verdiği Osmanlı Barışı'nın dünyada başladığını belirterek, şunları kaydetti: "Mercidabık Zaferi'nin üzerinden geçen yüzyıllar sonrasında tarih bir kez daha tekerrür ederek ülkemizin güney sınırlarında yine güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalınmış ve 4.
Osmanlı Devleti - 22.8.2020
Mercidabık Zaferi ve Fırat Kalkanı Harekatı'nın yıl dönümü
Dülger, mesajında şunları kaydetti: "Türkiye'nin ve Türk milletinin güvenliğini sağlamak ve ülkemize dönük her türlü tehdidi ortadan kaldırmak özellikle Ensar Şehrimiz Kilis'i tehdit eden ve canlarımızı kaybetmemize neden olan başta, DEAŞ ve PKK/PYD olmak üzere, çeşitli terör unsurlarının kökünü kazımaya yönelik, halkımızın güvenliğini temin etmek ve güvenli bölge oluşturmak için uluslararası hukuka uygun olarak başlatılmış ve büyük Türk milletinin gücünü her zaman arkasında hisseden şanlı ordumuzun zaferi ile sonuçlanan sınır illerimizdeki tehditlerin ortadan kaldırıldığı Fırat Kalkanı Operasyonunda bugün 4. yıl dönümüdür. Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Komutan Yavuz Sultan Selim Han başta olmak üzere, bütün ecdadımızı ve Fırat Kalkanı Harekatında şehadet şerbeti içerek rahmeti rahmana yürüyen başta şehit Binbaşı Bülent Albayrak olmak üzere kahraman evlatlarımıza Allah'tan Rahmet ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı diliyor." Milletvekili Ahmet Salih Dal da, Mercidabık Zaferi'nin, Osmanlı'nın Ortadoğu ve Afrika'da yüzyıllarca sürecek olan egemenliğinin başlangıç takvimi olduğuna dikkati çekerek mesajında şunlara yer verdi: "Osmanlı Devleti'nin Memlüklülere karşı kazandığı Mercidabık Zaferi, devletin askeri, siyasi ve iktisadi politikalarına önemli faydalar sağlamış, milletimiz, tarihin her safhasında önemli imtihanlardan geçerek, büyük devlet olmanın gereğini yerine getirmeye devam etmektedir.
Osmanlı Devleti - 21.8.2020
BAE-İsrail anlaşması Filistin'e 'teslim ol' çağrısı mı?
Petrolden doğan Emirliklerin kısa tarihi Toplam yüzölçümü 77 bin 700 kilometrekare olan BAE petrolden doğan bir emirlikler topluluğudur. On altıncı yüzyılın başında Portekizlilerin Kızıldeniz ve Basra körfezi üzerinden Arap yarımadasına, özellikle de kutsal beldelere yönelik tehditlerine son vermek ve doğu sınırlarını İran yayılmasına kapatmak amacındaki Osmanlı Devleti, dirayetli padişah Yavuz Sultan Selim Han ile bu hedefini gerçekleştirmek için harekete geçti.
Osmanlı Devleti - 20.8.2020
Son dakika haberi... ABD'li Profesör Gunter: "Ermenilerin öldürülmesinin resmi politika olduğunu kanıtlayan belge yok"
Son dakika haberine göre Tennessee Tech Üniversitesinden Sosyoloji ve Siyaset Bilimi Profesörü Michael Gunter, Ermenilerin öldürülmesinin Osmanlı Devleti'nin resmi politikası olduğunu kanıtlayan hiçbir gerçek belge olmadığını belirterek, "Örneğin, kasıtlı katliamları kanıtladığı iddia edilerek sunulan meşhur...
Osmanlı Devleti - 19.8.2020
İsrail'in yıkımları Filistinli ailelerin zorunluluktan mesken tuttuğu mağaralara ulaştı
Köy sakinlerinin Osmanlı Devleti ve İngilizler dönemlerinden tapuları olduğuna işaret eden Amarne, "İsrail makamları, yerleşim birimleri hedefiyle köy sakinlerini yerlerinden etmek için çalışıyor.
Osmanlı Devleti - 16.8.2020
Son Dakika | Lübnanlı tarihçi Hallak: "Bu patlama, Beyrut Limanı'nı yerle bir eden ilk olay değil"
Hallak, "Osmanlı Devleti dönemi 1912'de İtalyan ordusu tarafından Trablusgarb kentinin işgal edilmesi üzerine Osmanlı ordusuna destek için Beyrutlu 300 genç, gönüllü olarak silahlarıyla Libya'ya yöneldi.
Osmanlı Devleti - 15.8.2020
İzmit Belediyesi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi anacak
Osmanlı Devleti'nin kuruluş devrinde Anadolu'daki sosyal yapının gelişmesine önemli katkılarda bulunan Hacı Bektaş-ı Veli ile ilgili sergi İzmit Belediyesi Meydan'ında halkla buluşacak.
Osmanlı Devleti - 13.8.2020
Beyrut Limanı'yla birlikte Lübnan'daki Fransız manda düzeni yıkıldı
Osmanlı Devleti, Fransa, İngiltere, Avusturya, Prusya ve Rusya arasında Lübnan'daki yeni düzenlemeleri içeren Beyoğlu Protokolü 9 Haziran 1861'de imzalandı.
Osmanlı Devleti - 10.8.2020
Ticaret savaşından "Büyük Çin Kuşatması"na geri sayım
Çin'in kapılarını Batı ticaretine hesapsızca açmak zorunda kaldığı Afyon Savaşları'nın vuku bulduğu 1839-1860 süreci, Osmanlı Devleti üzerinde benzer baskıların uygulandığı bir süreçti.
Osmanlı Devleti - 9.8.2020
Son dakika haberleri... Kitabının gelirini üniversite öğrencileri için bağışlayacak
Arel Yayınları'ndan çıkan kitapta, Şenel'in 1997-2020 yıllarında tarih, vatan, millet, bayrak sevgisi ve Osmanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü gönül coğrafyasıyla ilgili yazdığı 67 şiiri, sözleri ve çeşitli çizimler, tasvirler, fotoğraflar bulunuyor.
Osmanlı Devleti - 5.8.2020
21. yüzyılda yeni Orta Doğu düzeni
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti'nin yıkılmasıyla, 20. yüzyılın başına kadar literatürde "maşrık" (doğu) olarak bilinen, (bölge haritalarını şekillendirenlerin verdiği isimle) Orta Doğu'da yeni bir düzen kuruldu.
Osmanlı Devleti - 5.8.2020
MŞÜ, Muş Belediyesi'nin tarihini araştırdı
Geçen ay Muş Kültür Evi'nde üniversitede görev yapan ve alanlarında başarılı bazı akademisyenlerle bir araya geldiklerini anlatan Asya, şöyle konuştu: "Burada birbirinden değerli fikir ve önerilerle karşılaştık. Şeyhmus Bingül hocamız belediyemizin tarihçesi ile ilgili bir akademik çalışmasının olduğunu söyledi. Yıllardır 1929 olarak bildiğimiz Muş Belediyesinin kuruluşunun 1870 olduğunu resmi vesikalarla ortaya çıkardı. Bugün hocamızı buraya davet ederek çalışmasını paylaşmasını rica ettim. Bizim ve şehrimiz için bu önemli araştırmayı yapan hocamıza teşekkür ediyorum." Dr. Öğretim Üyesi Bingül de Osmanlı Devleti'nde ilk modern belediyenin 1854 yılında İstanbul'da kurulduğunu, söz konusu döneme kadar belediyecilik faaliyetlerinin vakıflar ve kadılık kurumu üzerinden yürütüldüğünü bildirdi.
Osmanlı Devleti - 3.8.2020
BAYBURT KALESİ'NDE TARİHİ KALINTI VE ESERLERE ULAŞILDI
'URARTULAR TARAFINDAN YAPILDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR' Bayburt Kalesi'nin, Türkiye'nin 3'üncü büyük kalesi olduğunu ifade eden Tarihçi Gültekin Yılmaz, "Surları 30 metreye kadar yükselen, Müstahkem Yalçın kayalıklarının üzerine kondurulmuş oldukça korunaklı bir kaledir. Kalenin Urartular tarafından Milat'tan Önce 800 yıllarında yapıldığı düşünülmekte. Kayıtlarda, kalenin ilk restorasyonunun Milat'tan Önce 330'lu yıllarda Bizans İmparatoru Birinci Justinyanus tarafından yapıldığını belirtiliyor. Orta Çağ'da 1644-1647 yılında Evliya Çelebi, bu bölgeyi gezmiştir. Çelebi, Seyahatnamesi'nde Bayburt Kalesi'nin içerisinde 300'e yakın yerleşim yeri olduğuna dair ifadeler kullanmıştır. 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında kalede tahribatlar olmuştur. Kale, Ruslar tarafından tabiri caizse virane hale getirilmiştir. 2017 yılında kalede arkeolojik kazılar yapıldı ve yerleşim yerleri gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Çalışmalar kapsamında Bizans dönemine ait 2 sarnıç ortaya çıkarılmış, aynı şekilde Ebu'l Feth döneminden kalan bir cami de var. Bayburt Kalesi, 1054 yılında Selçuklar tarafından Türklerin eline geçiyor. 1514 yılında Osmanlı Devleti tarafından Bıyıklı Mehmet Ağa komutasındaki Osmanlı orduları oldukça çetin bir kuşatma sonucunda Bayburt'u ele geçiriyor.
Osmanlı Devleti - 1.8.2020
Tarihi Yarımada'daki müzeler ve tarihi camilere ziyaretçi akını
Fatih Sultan Mehmet'ten Sultan Abdülmecid'e kadar yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devleti'nin idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, bayramın ikinci gününde ziyaretçilere kapılarını açtı.
Osmanlı Devleti - 30.7.2020
Son dakika haberi... Afrika'da Türkiye'nin diplomasi ufku genişliyor
Nijer Denize kıyısı olmayan bir Batı Afrika ülkesi olan Nijer, konumu itibarıyla Biladüssüdan ve Tevarık (Tuareg) toplumlarının bir arada yaşadığı bir ülke olarak öne çıkıyor. Bu ülkenin Türkiye'yle olan münasebetleri 16. yüzyılda Osmanlı'nın Trablusgarp'ı İspanyol yayılmacılığından kurtardığı döneme dayanıyor. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru İngilizler Mısır ve Sudan, Fransızlar ise Senegal'in başkenti Dakar'dan Nijer ve Çad istikametinde ilerleyerek buralarda hak iddia ettiler. Takip eden süreçte Osmanlı Devleti Senüsi hareketinin desteğiyle bölgede yeni bir düzenleme gerçekleştirmeyi arzu etse de dönemin şartları itibarıyla uzak coğrafyalara gerekli yardımları ulaştıramamasından dolayı, bu bölgeler 1912 yılında imzalanan Uşi Anlaşması'yla sömürgeci ülkelerin etkisi altına girdi.
Osmanlı Devleti - 27.7.2020
"Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ve Yalova Sempozyumu"
Yalova'da, 27 Temmuz 1302 Bafeus Zaferi ile Osmanlı'nın devlet hüviyeti kazanmasının yıl dönümü ve merhum Prof. Dr. Halil İnalcık anısına "Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ve Yalova Sempozyumu" düzenlendi.
Osmanlı Devleti - 26.7.2020
Haftanın tarihine bakış
28 Temmuz 1402- Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezıd (I. Bayezıd), Ankara Savaşı'nda Timur'a yenilerek esir düştü. Osmanlı Devleti'nde "Fetret Devri" başladı.
Osmanlı Devleti - 25.7.2020
Keçiören "TMM" konserleri Çankırılılar gecesiyle başladı
"Türkiye talimatla yönetilmiyor" Altınok, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılmasına ilişkin, şunları kaydetti: "Bir devrin açılış ve kapanışıdır Ayasofya. Osmanlı Devleti, 22 milyon kilometrelik egemenlik sahasında herkesi dininde ve inancında serbest bırakmıştır.
Osmanlı Devleti - 25.7.2020
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki ilk cuma namazı Japon basınında yankı buldu
Yomiuri Shimbun, "Dünya mirası Ayasofya 'camileştirilerek' ibadete açıldı" başlığını kullandığı haberinde, Bizans İmparatorluğundan itibaren Ayasofya'nın tarihine ve İstanbul'un fethiyle Osmanlı Devleti'nin kontrolüne geçmesine değinildi.
Osmanlı Devleti - 24.7.2020
Sivas'ta okullara "Fatih'in Günlüğü" dağıtıldı
Eserin kısa sürede il genelindeki ilk ve ortaokul öğrencilerine ulaşacağını aktaran Savaşçı, şunları kaydetti: "Fatih'in Günlüğü, Osmanlı Devleti'nin Cihan Padişahı olan, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet'in öğrencilerimizce tanınması, onların da tıpkı ecdadımız Fatih gibi küçük yaşlardan itibaren kendilerine hedefler belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmak için var güçleri ile çalışması noktasında son derece önemli bir eserdir.
Osmanlı Devleti - 21.7.2020
Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, devlet yönetiminde liyakatın önemine dikkati çekerek, Osmanlı Devleti'nin liyakat olmadığı için, rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma olduğu için battığını söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Osmanlı Devleti Haberleri | Osmanlı Devleti Haber - Haberler - Sayfa 3 - Osmanlı Devleti haberleri, son dakika osmanlı devleti haber ve gelişmeleri burada. Bursa'daki 7 asırlık Çarşı ve Hanlar Bölgesi yeni silüetine kavuşuyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 12:10:38. #1.15#
title