Osmanlı Devleti Haberleri

Osmanlı Devleti haber, Osmanlı Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Osmanlı Devleti 12.2.2020
Türk-Amerikan ilişkilerinin temelleri 1919 Harbord Heyeti Raporu'yla atıldı
Amerikan arşiv belgelerinin esas alındığı çalışmada, General Harbord başkanlığındaki ABD heyetinin Osmanlı Devleti ve Güney Kafkasya hakkında hazırladığı kapsamlı raporun Türk-Amerikan ilişkilerine ciddi etkileri olduğuna vurgu yapılıyor.
Osmanlı Devleti 12.2.2020
Ermeni Meselesi ve Hukuki Boyutları Çalıştayı
Şahin, şunları kaydetti: "Yüzyıllarca topraklarımızda barış içinde yaşayan Ermeniler 1890'dan 1896'ya kadar devam eden isyan sürecinde, propoganda gücüyle Batı kamuoyunu Osmanlı Devleti'nin aleyhine kışkırtmışlar.
Osmanlı Devleti 11.2.2020
Sultan 2. Abdülhamid vefatının 102. yılında anıldı
"Kendisinin de yapacak bir şeyi kalmamıştır" Gündüz, Abdülhamid Han'ın devleti bütün gücü ile tutmaya çalıştığını belirterek, şöyle devam etti : "Abdülhamid, toplumu modernleşmeye, devleti kurtarmaya, toplumu eğitmeye çalışan bir Osmanlı Sultanıdır. Yaşadığı dönem son derece karmaşık bir döneme rastladığı için elimizden İmparatorluk kaymış gitmiştir. Kendisinin de yapacak bir şeyi kalmamıştır. 33 yıl tutmuştur tutabildiği kadar." "Abdülhamid Han'ın petrol hassasiyeti" Abdülhamid Han döneminde çizilen petrol haritasını devletin mühendislerinin çizdiğini vurgulayan Gündüz, şunları kaydetti: "Osmanlı devleti 1900'lere gelindiğinde artık petrolün bir değer, enerji arz ettiğinin farkında.
Osmanlı Devleti: Çerçi'den Fetih Müzesi'ne tam notOsmanlı Devleti 11.2.2020
Osmanlı Devleti 11.2.2020
Sultan 2. Abdülhamid vefatının 102. yılında anıldı
Bağcılar Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin 34. Padişahı Sultan 2. Abdülhamid'i vefatının 102. yılında anma programı düzenledi.
Osmanlı Devleti 10.2.2020
Sultan 2. Abdülhamid vefatının 102. yılında yad edildi
Osmanlı Devleti'nin 34. Padişahı Sultan 2. Abdülhamid, vefatının 102. yılında Sultanahmet'teki türbesi başında anıldı.
Osmanlı Devleti 8.2.2020
Numan Kurtulmuş, Dünya Kayserililer Günü Programı'nda konuştu Açıklaması
Bir taraftan da terör örgütlerinin bu vekalet savaşının aracı olarak ortaya konduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, bir asır önce Osmanlı Devleti'ni yıkan emperyalistlerin aynı gayelerle hareket ettiklerinin altını çizdi.
Osmanlı Devleti 7.2.2020
Gaziantepliler "Gazi" unvanının 99 yıllık haklı gururunu yaşıyor
"Düzenli orduya karşı halk savunması" Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve Gazikültür AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı Devleti'nin cephede kaybetmemesine rağmen Mondros Mütarekesi'nin ardından işgallerin başladığını söyledi.
Osmanlı Devleti: Yunan karargâhında çay keyfiOsmanlı Devleti 7.2.2020
Osmanlı Devleti 6.2.2020
'Gizli hazine' ortak akılla gün yüzüne çıkıyor
"Kıvanç duyuyoruz" Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna sahne olmuş, eşsiz tarih, kültür ve tabiat güzellikleriyle donatılmış çok özellikli bir şehir olduğunu söyledi.
Osmanlı Devleti 5.2.2020
ANALİZ – Afrika'da Fransa kâbusu – I: Tarihsel arkaplan
1525 yılında Pavia meydan muharebesinde Roma-Germen İmparatoru V. Şarlken'e esir düşen Fransa Kralı I. Fransuva'nın Kanuni Sultan Süleyman'dan istediği yardımın gönderilmesine ve böylece Fransa ile iyi ilişkiler kurulmuş olmasına ve hatta varlığını Osmanlı'ya borçlu olmasına rağmen, Fransa güçlendikten sonra Osmanlı'ya karşı saldırıya geçmiştir. 1799'da Napolyon Mısır ve Şam'ın kontrolünü ele geçirmek için Akka'ya saldırmış ve ilk yenilgisini yaşamıştır. Napolyon "Akka'da durdurulmasaydım bütün Doğu'yu ele geçirebilirdim" demiştir. Bu da gösteriyor ki Akka'da Osmanlı devleti Fransa'yı durdurmasaydı İslam dünyası ve hatta Asya kıtasından Uzakdoğu'ya kadar birçok ülke, Afrika'da olduğu gibi, birer Fransız sömürgesi haline gelecekti.
Osmanlı Devleti 5.2.2020
Edirne'de öğrencilerin bağışıklığı "tarhana çorbası" ile güçlenecek
Hastalıklardan uzak ve sağlıklı nesillerin, sağlıklı besinlerle yetişeceğini belirten Uysal, şöyle konuştu: "Dünyayı sarsan bir koronavirüs salgını var. Virüslere yakalanmamak ve hasta olmamak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak gerekiyor. Bizim özümüzün, geleneğimizin çok özel bir lezzeti olan tarhana da bağırsak florasını ve bağışıklığı güçlendiren en önemli temel kaynaklardan bir tanesi. Atalarımızdan miras geleneksel bir çorba. Baktığımızda dünyanın birçok yerinde Almanya'da, Amerika'da revaçta olan bir çorba." Uysal, tarhana geleneğini canlı tutmak ve öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istediklerini vurgulayarak, "Edirne tarhana çorbasıyla ünlü, Osmanlı Devleti'ne bir asra yakın başkentlik yapmış güzel bir şehir.
Osmanlı Devleti 5.2.2020
Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde hassas denge
Karadeniz bölgesinde güvenliğin korunması, Kırım'dan Ukrayna'ya göç eden 500 Kırım Tatar ailesi için konut inşa edilmesi, Ukrayna'dan helikopter alımı gibi meseleler de görüşülen konuların başında geldi. Yine T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Ukrayna Devlet Arşivi arasında imzalanan işbirliği anlaşması da pek gündeme gelmeyen, fakat ikili kültürel ve ilmi ilişkilerin gelişimi açısından büyük önem arz eden bir konu. Zira Ukrayna Arşivi, aynen Rusya arşivleri gibi hem Türk tarihinin erken dönemleri hem de Osmanlı Devleti tarihi ile ilgili çok sayıda belge ve el yazmaya sahip.
Osmanlı Devleti 5.2.2020
Kiev'deki ilk Türk elçiliği binasına hatıra plaketi
Türkiye ile Ukrayna devlet arşivleri arasında son dönemde önemli görüşmeler yapıldığını belirten Ünal, "Büyükelçiliğimizin de büyük gayretleri ve destekleriyle şu an anlaşmayı imzalamış bulunuyoruz. İki ülkenin gelecekte belge teattisi, belgelerin dijital ortamda değişimi, karşılıklı uzman ziyaretleri konularında neler yapılabileceği ertaflıca ele alındı. Bu vesileyle, Ahmet Muhtar Bey'in ilk Büyükelçi olarak, Osmanlı Devleti'nin Ukrayna'yı tanıması adına burada faaliyet gösterdiği binada plaket açılışında da bulunmuş olduk" ifadelerinde bulundu.
Osmanlı Devleti 4.2.2020
İNTERNETTE VE SOSYAL MEDYADA ÖNE ÇIKAN YURT HABERLERİ
Gemlik'e bağlı Osmanlı Devleti döneminden itibaren yapılaşmaya başlayan Karacaali, Narlı ve Büyükkumla mahallelerine, 1990 yılında çıkan 'Kıyı Kanunu' gereğince imar izni verilemiyor.
Osmanlı Devleti 4.2.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM
Gemlik'e bağlı Osmanlı Devleti döneminden itibaren yapılaşmaya başlayan Karacaali, Narlı ve Büyükkumla mahallelerine, 1990 yılında çıkan 'Kıyı Kanunu' gereğince imar izni verilemiyor.
Osmanlı Devleti 4.2.2020
DHA YURT ÖZEL GÜNDEM
Gemlik'e bağlı Osmanlı Devleti döneminden itibaren yapılaşmaya başlayan Karacaali, Narlı ve Büyükkumla mahallelerine, 1990 yılında çıkan 'Kıyı Kanunu' gereğince imar izni verilemiyor.
Osmanlı Devleti 31.1.2020
"Yüzyılın Anlaşması" mı, "Yüzyılın İhaneti" mi?
Mücadelenin yol haritası İslam dünyasındaki sorunların "anası" olan Filistin trajedisinin çözüm çerçevesini üçlü bir bağlam içinde görmek gerekir. Bu üçlü bağlamı şöylece tasnif etmek mümkündür: birincisi, Osmanlı Devleti'nin bölgeden çekilmesi sonrasında Filistin'in İngiliz manda yönetiminin gözetimi altında Yahudilerce sömürgeleştirilmesi; ikincisi, I.
Şu an buradasınız: Osmanlı Devleti Haberleri | Osmanlı Devleti Haber - Haberler - Sayfa 3 - Osmanlı Devleti haberleri, son dakika osmanlı devleti haber ve gelişmeleri burada. Orta Çağ'ın hoşgörü kenti Ani çetin kışta da ilgi görüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.3.2020 21:16:18. #1.15#
title