Osmanlı Devleti Haberleri

Osmanlı Devleti haber, Osmanlı Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Osmanlı Devleti - 21.9.2020
İran'ın milliyetçi önyargıları Türkiye'yle kültürel ilişkilerini de zedeliyor
Somutlaştırmak gerekirse Türkiye'de Farabi Evi'nin açılmasına, Hazreti Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin hayatına dair film çekilmesine, İbn-i Sina'nın heykelinin dikilmesine ya da Nizamülmülk konulu bilimsel toplantılar düzenlenmesine İranlı bir grup kültür-sanat adamından tepki gelmektedir. Daha da ilginç olanı, geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin hat sanatını UNESCO nezdinde Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydettirmesine İran Hattatlar Derneği'nin karşı çıkmasıdır. Oysa Türkiye'nin bu girişimi İran'ın aleyhine değildir. Konunun ilgilileri bilir ki söz konusu listeye başvuruları her ülke bireysel yapar ve bir ülkenin bir kültür mirasını listeye kaydettirmesi başka ülkenin aynı mirası kaydettirmesine engel teşkil etmez. Örneğin Türkiye'nin Hereke halısını söz konusu listeye aldırması İran'ın Tebriz halısını aldıramayacağı anlamına gelmez. Her ülke, kaydettirmek istediği kültür mirasına ilişkin dosyayı hazırlayarak başvurusunu yapar. Örneğin Manas destanını hem Çin hem Kırgızistan, lavaşı hem Ermenistan hem İran ayrı ayrı UNESCO'ya sunarak kabul ettirmiştir. O halde konunun İran'la alakası yokken Türkiye'nin hat sanatını listeye ekletmek istemesine İranlı kültür adamları neden karşı çıkmaktadır? Entelektüel kibir Kaçarların son döneminde başlayıp Pehleviler döneminde somutlaşan İran'daki milliyetçi tarih yazımı, entelektüel cenahta üstüncü bir tarih bilincinin oluşmasına kapı aralamıştır. Bu bilinç ister istemez kendi doğrularını oluşturmuştur. Örneğin Ahmet Kesrevi'den tevarüs edilen, İran'daki Azerbaycan Türklerinin aslında Moğol istilasında Türkleşen İranlı kavimler olduğu fikri ya da Osmanlı Devleti'nin (1299-1923) Farsçayı resmi dil olarak kullandığı, bu meyanda doğru bilinen yanlışlardan bazılarıdır.
Osmanlı Devleti - 20.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1911- İtalya, Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etti.
Osmanlı Devleti - 18.9.2020
Batman'da Bahadır Yenişehirlioğlu söyleşisi
Batman'da TRT'de yayınlanan Abdülhamit dizisinin başrol oyuncusu Bahadır Yenişehirlioğlu, söyleşi gerçekleştirdi. Batman Belediyesince kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında TRT'nin sevilen dizisi Payitaht Abdülhamid'de sergilediği "Tahsin Paşa" rolü ve yazdığı kitaplarla da tanınan Yenişehirlioğlu, İl Kültür Müdürlüğünde yaptığı söyleşide doğu ve batı medeniyetlerini karşılaştırdı. Yenişehirlioğlu, Osmanlı Devleti üzerine oynanan oyunlar, Abdulhamid Han, Hazreti Muhammed ve İslam dini üzerine konuştu.
Osmanlı Devleti - 17.9.2020
Son dakika haberleri... Şehit ve gazi yakınlarına Devlet Övünç Madalyası
Vali Yerlikaya, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ikisinin de gazi unvanına sahip olduğunu anımsatarak şehit ve gazilerin ülkenin koruyucusu olduğunu söyledi.
Osmanlı Devleti - 11.9.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri' mesajı
Erdoğan mesajında, 1071'de Malazgirt Zaferi ile kapıları açılan Anadolu toprakları üzerinde küçük bir boydan bir cihan devletine uzanan ulu bir çınarın tohumlarını atan Ertuğrul Gazi ve oğlu Osman Gazi'yi rahmetle andığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temelleri Söğüt'te atılan, asırlar boyunca üç kıta, yedi iklime adaletle hükmeden bir medeniyete sahip olmak bizim için iftihar vesilesidir. Alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi'nin yiğitliği, bilgeliği ve ileri görüşlülüğünün, kadim medeniyetimizin sağlam temeller üzerinde yükselmesinde payı büyüktür. Ertuğrul Gazi'nin öğütlerini rehber edinen oğlu Osman Gazi ve onların izinden giden Osmanlı Devleti yöneticileri ulaştıkları her yerde eşitlik, adalet ve hoşgörüye dayalı bir düzeni hakim kılmışlardır.
Osmanlı Devleti - 10.9.2020
Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri pandemi nedeniyle dar kapsamlı
Osmanlı Devleti kurucusu Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 739'uncusu pazar günü Söğüt ilçesinde yapılacak.
Osmanlı Devleti - 9.9.2020
Kılıçdaroğlu, CHP'nin 97. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi: (3)
Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde, partisinin 97. Kuruluş Yıl Dönümü" programı çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, CHP hükümetleri döneminde bir taraftan Osmanlı Devleti'nin borcunun ödendiğini diğer yandan Anadolu'nun her tarafına devlet üretme çiftlikleri ve fabrikalar kurulduğunu belirtti.
Osmanlı Devleti - 7.9.2020
Osmanlı'yı cihan imparatorluğu haline getiren hükümdar: Kanuni Sultan Süleyman
Kanuni, 1538'de Hadım Süleyman Paşa'ya Süveyş'te bulunan donanmayla Portekizliler'e karşı Hindistan bölgesindeki küçük Müslüman prensliklere yardım için sefer emri verdi, yine aynı yıl 27-28 Eylül'de Preveze Deniz Zaferi kazanıldı. Barbaros Hayreddin Paşa kumandasındaki Osmanlı donanması ile Cenevizli amiral Andrea Doria'nın başında bulunduğu Haçlı donanması arasında geçen Preveze Savaşı, Osmanlı Devleti'nin Akdeniz'deki hakimiyetini pekiştirdi.
Osmanlı Devleti - 6.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1862- Osmanlı Devleti ile Büyük Avrupa devletleri arasında İstanbul Protokolü imzalandı.
Osmanlı Devleti - 5.9.2020
Konya'dan Söğüt'e temsili "berat" gönderildi
Türkiye Selçukluları Sultanı 3'üncü Alaeddin Keykubat'ın, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'e berat göndermesinin 722. yılı münasebetiyle "Temsili Berat Gönderme" programı düzenlendi.
Osmanlı Devleti - 4.9.2020
Ahiliğin ana sınıflardan itibaren okullarda ders olarak okutulması önerildi
Osmanlı Devleti'nin bir cihan devleti olmasında Ahilerin önemli rol oynadığını vurgulayan Öztürk, Kosova, Lübnan, Azerbaycan, Libya başta olmak üzere hala eski Osmanlı coğrafyasında bu medeniyetin izlerinin görüldüğünü ifade etti.
Osmanlı Devleti - 2.9.2020
Orta Doğu'da yeniden yeşeren bir sömürgecilik rüyası: Fransız mandası
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti'nden ayrılan Suriye Fransa'nın himayesine bırakılmıştı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Osmanlı Devleti Haberleri | Osmanlı Devleti Haber - Haberler - Sayfa 2 - Osmanlı Devleti haberleri, son dakika osmanlı devleti haber ve gelişmeleri burada. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden Azerbaycan'a destek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.10.2020 14:54:33. #1.14#
title