Osmanlı Devleti'nin İlk Sağlık Bakanının Türbesi Restore Ettirildi

Osmanlı Devleti'nin İlk Sağlık Bakanının Türbesi Restore Ettirildi

Kütahya'da Bulunan Osmanlı Devleti'nin İlk Sağlık Bakanı Hekim Sinan'ın Türbesi, Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği Tarafından Restore Ettirildi.

Osmanlı Devleti'nin İlk Sağlık Bakanının Türbesi Restore Ettirildi

Kütahya'da bulunan Osmanlı Devleti'nin ilk Sağlık Bakanı Hekim Sinan'ın türbesi, Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği tarafından restore ettirildi.

Halk arasında Şair Şeyhi olarak da bilinen Hekim Sinan'ın Dumlupınar Mahallesi Meydanı'nda bulunan türbenin çevre düzenlemesi yapıldı, türbe etrafı 'tüf taşı' ile kaplandı. Türbenin yenilenmesi sebebiyle düzenlenen törene Vali Yardımcıları Ömer Eru ile Bekir Sıktı Kocakundakçı, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, sanatçı Zara ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. Törende sanatçı Zara, ilahi okudu. Kütahya Evliya Çelebi Kültür Hizmet ve Tarihi Eserleri Onarma Derneği Fahri Başkanı ve araştırmacı-yazar Mehmet Dumlu, "Bizler Kütahya'ya ve ülkemize hizmet için yola çıktık. Türk milletinin en önemli özelliği hiçbir karşılık beklemeksizin fisebillillah hizmet etmektir. Biz de bunu hayata geçirmenin haklı mutluluğu içerisinde çalışıyoruz. 7'den 70'e hepimiz hizmet aşkıyla doluyuz. Hekim Sinan, Kütahya için çok önemli bir değerdir. Yıllardır kendi kaderine terk edilmiş olan türbesini ele alarak hak ettiği biçimde düzelttik. Bu hizmetlerimizin devamı yoldadır. Kütahya, kabiliyetler ve değerler şehridir. Bunun farkındayız" dedi.

Vali Yardımcısı Ömer, Hekim Sinan'ın türbesini restore ettirerek güzel bir görünümü kavuşturan dernek yönetici ve üyelerine teşekkür etti.

14. yüzyılda yaşayan Şair Şeyhi'nin, (Hekim Sinan) Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri'nin doktor talebelerinden olduğu öğrenildi.

(EFE-OK-Y)

Kaynak: İHA