Osmangazi'yi anma ve Fetih Şenlikleri başlıyor

Osmangazi'yi anma ve Fetih Şenlikleri başlıyor

Osmangazi Belediyesi'nin, ilçeye adını veren Osman Gazi'yi anmak ve kentin fethini kutlamak amacıyla üç yıldır düzenlediği etkinlikler bu yıl daha büyük bir coşkuya sahne olacak. Üç gün sürecek etkinliklerde, geleneksel çadırlarda gerçekleşecek ikramlardan köy düğünlerine, sultan kıyafetlerinden oluşan defileden atlı birliklerle kentin fethine kadar birçok kültürel öğe canlandırılacak.

Osmangazi'yi anma ve Fetih Şenlikleri başlıyor

Osmangazi Belediyesi'nin, ilçeye adını veren Osman Gazi'yi anmak ve kentin fethini kutlamak amacıyla üç yıldır düzenlediği etkinlikler bu yıl daha büyük bir coşkuya sahne olacak. Üç gün sürecek etkinliklerde, geleneksel çadırlarda gerçekleşecek ikramlardan köy düğünlerine, sultan kıyafetlerinden oluşan defileden atlı birliklerle kentin fethine kadar birçok kültürel öğe canlandırılacak.

Etkinlikler, tarihi Tophane meydanında yapılacak konuşmalarla başlayacak. Meydanda kurulan kıl çadırları ve bey çadırlarından halka lokum ikram edilecek. Burada yapılacak gösterilerin ardından, Osmanlı'nın bölgeyi aldığında ilk kurduğu köyler olan Ulucam ve Dağakça köylerine gidilecek.

Davetlileri burada ilginç bir program bekliyor. Köye ait çeşitli kültürel adetlerin canlandırılacağı köyde, iki de düğün yapılacak. Köyde gelinler atlarla baba evinden alınıp yine at sırtında yeni evlerine götürülecek. Köy düğünleri tüm doğallığıyla yaşanacak.

Diğer yandan, evlenecek çiftlerin, buzdolabından televizyona, fırından süpürgeye kadar birçok ev eşyası da Osmangazi Belediyesi tarafından karşılandı. Belediyenin hazırladığı çeyizler, köyde törenle çiftlere teslim edilecek. Dağ yöresinin kültürel kimliğini yaşatma ve canlandırma konusunda usta kuruluşlardan biri olan Dağ-Der'in katkılarıyla hazırlanan köy eğlencesi, köylülerin geleneksel Osmanlı mutfağından esinlenerek hazırlayacağı ikramların ardından sona erecek.

Osmangazi Belediyesi iki köyle ilgili kitap hazırladı. Köylerin tarihi kültürel geçmişinin anlatıldığı kitaplar etkinlik süresince okuyucuya ulaştırılacak.

AÇILIŞI İLBER ORTAYLI YAPACAK

Organizasyonun ikinci günü büyük bir sempozyuma sahne olacak. "Bursa'da Kent Planlama Sempozyumu"nun ilk oturumunu ve açılışını Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı yapacak. Sempozyum Ördekli Hamamı'nda gerçekleştirilecek. Tarihi yapıda sürdürülen restorasyon çalışmaları bu tarihe kadar tamamlanacak. Yüzyıldır 'yıkık hamam' olarak bilinen ve yaklaşık 1,5 yıl önce Osmangazi Belediyesi'nce restorasyonuna başlanan tarihi Ördekli Hamamı, böylesine önemli bir organizasyonla birlikte kentin sosyal yaşamına katılacak.

Sempozyumun diğer oturum başlıkları ise şöyle: "Antik Çağdan Osmanlı'ya Bursa'nın Gelişmesi", "Planlı Kentleşme Örneği olarak Bursa Külliyeleri" ve "Osmanlı Modernleşme Dönemi'nden 21. Yüzyıl Bursa'sına Kentsel Gelişim."

BÜYÜK YÜRÜYÜŞ

Türkiye'nin ünlü tarihçilerinin katılacağı sempozyumun ardından büyük fetih yürüyüşü gerçekleştirilecek. Çakırhamam'dan başlayıp Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Altıparmak Caddesi'ni takip ederek stadyuma ulaşacak fetih yürüyüşü konvoyu; önde temsili Osman Gazi, yaklaşık 100 atlı grup, mehter takımı, kılıç kalkan ekipleri, ahi grupları, yöresel kıyafetleriyle halk dansları ekipleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlardan oluşacak.

Aynı günün akşamı Bursa büyük bir defileye evsahipliği yapacak. Tarihi Bursa surlarının büyük kapılarından biri olan Yer Kapı surları arasında yapılacak olan 'Fethin Sultanları' defilesinde, 41 parça eser sergilenecek. Best Of Bursa'da dereceye giren 10 Bursalı mankenin yanı sıra, ünlü mankenlerden Tuğba Altıntop'un sahne alacağı defilede, kültürel mirasımızın zenginliği ve yansımaları sergilenecek.

Etkinliğin son günü Bursa tam bir halk dansları şölenine evsahipliği yapacak. Tophane'den Pınarbaşı'na yürüyecek olan etkinlik grupları, burada yaklaşık 15 yörenin oyunlarını izleyecek. Etkinliğe katılacak olan yöresel gruplar, yörelerine ait figürleri tüm canlılığıyla yaşatacak. Osman Gazi'yi Anma ve Fetih kutlamaları şifalı pilav ikramıyla son bulacak.

Osman Gazi'yi Anma ve Fetih kutlamaları çerçevesinde her yıl düzenlenen rahvan at yarışları ise 13 Nisan Pazar günü yapılacak. Bursa ve çevresindeki illerden gelecek rahvan atların katılımıyla gerçekleşecek yarışma, birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. 4- 13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Osman Gazi'yi Anma ve Fetih Kutlamaları kapsamında bir de fotoğraf yarışması düzenlendi. "Basın" ve "Amatör" olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecek yarışmada, etkinliğin en güzel karelerini yakalayan fotoğrafçılar ödüllendirilecek.

Osman Gazi'yi Anma ve Fetih kutlamaları, Osmangazi Belediyesi öncülüğünde; Osmangazi Kaymakamlığı, Dağ-Der, Bursa Araştırmaları Vakfı, köy muhtarları, Bufsad, Rahvan Atları Derneği, Mehter Derneği, Kılıç Kalkan Derneği, İl Kültür Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, BESOB, Uludağ Üniversitesi ve Olgunlaşma Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Programı açıklamak üzere tarihi Merinos Tren İstasyonu'nda düzenlenen basın toplantısına tüm kuruluşlardan temsilciler katıldı. Etkinliğe Osmangazi'nin Üsküp ve Saraybosna gibi kardeş kentlerden heyetler de katılacak.